Jen díky včasnému zásahu hasičů ze Slaného, Pcher, Smečna a Zlonic se podařilo zabránit velkým škodám. Požár ohrožoval nejen transformátor, ale nejméně další dva domy u pole.

„K případu nás zavolala dcera majitele zahrady. Jednalo se o požár suché trávy a listí na soukromém pozemku. Problém byl v tom, že se oheň rozšířil po poli až k trafostanici.

Naštěstí se nám ho podařilo včas uhasit a stejně tak zabránit tomu, aby se nešířil až k rodinným domkům. Zabránili jsme tak milionovým škodám. Ztráty jsou nulové.

Akce byla na místě ztížena tím, že při hašení se z pole hodně kouřilo, což snížilo viditelnost řidičů jedoucích po silnici. Hrozilo tedy navíc i nebezpečí, že by do vozidel hasičů mohl někdo v zatáčce nabourat.

Na místo jsme proto přivolali polici, která řídila dopravu," řekl velitel zásahu slánských hasičů David Kolář. Na hašení pole u Želevčic se podílelo celkem pět požárních vozidel.

„Vím, že se vypalovat nesmí. Ale opravdu to byla jenom malá kupička. Jak fouklo, tak oheň okamžitě přeskočil na pole. Soused tu má suchou trávu, kterou několik let nesekal. V tu ránu z toho byl velký oheň.

Všechno se odehrálo strašně rychle. Nikdy by mě nenapadlo, že se plameny tak rozšíří. Hned jsem volal dceru a ta hasičům, aby přijeli," vylíčil událost důchodce, který na místě zaplatil vyšetřovateli příčin požárů Jiřímu Pospíšilovi blokovou pokutu.

Stejně jako vyšetřovatel i mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková důrazně varují všechny, kteří by v předjaří chtěli dělat něco podobného jako senior ze Želevčic. „Je to každý rok stejné.

Tráva a listí jsou po zimě suché. Hrozí tak velké nebezpečí požáru. Navíc vypalování mezí je roky zakázáno. V rámci Středočeského kraje vyjížděli hasiči letos už k několika podobným případům. Proto důrazně upozorňujeme, aby suchou trávu a listí likvidovali lidé jiným způsobem," uzavřela mluvčí hasičů Lenka Kostková.