Hasiči zasahovali v dýchací technice a postupně vzbudili ostatní nájemníky. Evakuovaní lidé našli dočasné zázemí v hasičském autobuse.

Jak zjistil Kladenský deník, požár bytu má na svědomí stejná osoba, která zhruba před osmi lety figurovala u jiného požáru varny v desetipatráku v Okružní ulici.

"Jeden člověk byl s popáleninami odvezen do slánské nemocnice, další osoba se nadýchala zplodin a skončila rovněž v nemocnici," potvrdil mluvčí středočeských záchranářů Marek Hylebrant.

Penzion Union ve Slaném zahalily plameny, hasiči museli budovu evakuovat.
Penzion Union ve Slaném zachvátily plameny, hasiči museli budovu evakuovat

Mluvčí středočeských hasičů Tomáš Bakalář upřesnil, že evakuováno bylo celkem 77 osob. "Před druhou hodinou ranní byla vyhlášena mimořádná událost, která byla oznámena na tísňovou linku. Byl vyhlášen I. stupeň požárního poplachu. Požár bytu se podařilo neprodleně uhasit. Zasažen byl i balkon. K mimořádné události vyjíždělo celkem 15 hasičských vozidel. Na místě byli profesionální hasiči ze Slaného, Kladna a dobrovolní hasiči ze Pcher a Zlonic. Asi po půldruhé hodině se mohli nájemníci začít vracet do svých domovů. Byl povolen návrat všech osob do bytů, kromě vyhořelého a dvou bytů okolo," popsal Tomáš Bakalář. Na místě je stále kriminálka a hasiči. Požárem a následně hasební vodou jsou zasaženy nejméně tři byty.

Obecné ohrožení

„Příčiny a okolnosti celé události jsou předmětem vyšetřování kladenských kriminalistů. Jednou z vyšetřovacích verzí, se kterou kriminalisté pracují, je výbuch varny na výrobu drog a následný požár,“ potvrdila policejní mluvčí Barbora Schneeweissová a dodala, že během středy proběhne ze strany kriminalistů a specialistů ohledání místa požářiště, které dosud nebylo možné vzhledem k dohašovacím pracím hasičů na místě. Následně bude stanovena i právní kvalifikace v celé věci, nicméně kladenští kriminalisté budou případ pravděpodobně prověřovat pro obecné ohrožení.

Ve Slaném hoří byt v paneláku, psa hasiči zachránili.
Ve Slaném hořel byt v posledním patře paneláku. Hasiči zachránili psa

Co se týká středečního požáru nad ránem, jak potvrdila žena ze sousedství, noví nájemníci byli poměrně hluční a už několik týdnů si na ně okolí stěžovalo. "Moje kamarádka ten byt pronajala, a protože chtěla mít jistotu, že zde bude mít slušné lidi, pronajala ho před nedávnem přes agenturu. Podle lidí z domu bylo v bytě ale poměrně hlučno, rachot a hlasy i v nočních hodinách. Byla tam dokonce výpovědní lhůta, pokud se situace nezmění, a dnes se stalo tohle. Dozvěděla jsem se to, když jsem byla na směně. Jen velkým štěstím je, že nikdo neuhořel a nevybuchl třeba v domě plyn," řekla jedna z obyvatelek domu.

Ve stejném paneláku v Žižkově ulici hořelo před několika lety od zalétnuté rachejtle, která vletěla na balkon v osmém patře. Jeden byt byl tehdy požárem poničen a další zasaženy rovněž hasební vodou.