Přestože se přivolaným hasičům podařilo slámu původně uhasit a oddělit od nezasažené části, zemědělský produkt nakonec stejně lehl popelem. Zemědělci Petru Novákovi z Horní Kamenice, spolumajiteli Statku Novák, zbyly oči pro pláč, protože sláma je v mnoha ohledech nenahraditelná. Jak potvrzuje statkář, zažil podobnou příhodu už před pár týdny, kdy shořel stoh u Dřínova v hodnotě čtyř set tisíc korun.

„Sláma se musí svézt z polí a dát na stoh. Jsou to nejméně tři týdny práce. Traktoristé a kombajnéři jsou pro mě gladiátoři. Pro ně to není jen o výdělku, ale o tom, že mají vztah k práci v zemědělství,“ vyjádřil se statkář Petr Novák.

Podle jeho slov jsou to lidé, kteří se plahočí při žních, když jiní odpočívají na dovolené. Obětují se národu. Slouží společnosti. Ať je poledne nebo půlnoc, jsou na polích. „Potom přijde zločinec a práci lidí škrtnutím sirkou zničí. Hodnota, která byla, je pryč. Mně osobně tím neublíží. Co potřebuji, to mám, ale žhář poškozuje společnost, včetně hasičů, kteří zbytečně vyjíždějí a riskují svoje zdraví.

Poškozena jsou také zvířata, která nemám čím podestlat a jinou slámu koupit nemůžu. Nemám od koho. Je to do jisté míry velká vzácnost. Tvrdím, že žhářství je moderní terorismus a tohle je morální tragédie,“ posteskl si Petr Novák, jenž podnikání spolu s bratrem vnímá jako poslání a pokračování odkazu svých předků.