Je to typ zásahu, o kterém nemají profesionální ani dobrovolní hasiči informaci předem do chvíle, než je vyhlášen poplach. Prověřuje se jejich akceschopnost a připravenost. V některých obcích v okolí byly spuštěny i sirény. Fiktivně byly uzavřeny i silnice v okolních vesnicích.

„Cvičením se prověřuje vnější havarijní plán, který musí být prověřován každé tři roky. Plán se zpracovává pro zónu havarijního plánování. Po příjezdu na místo byl zřízen štáb velitele zásahu a požářiště rozděleno do několika úseků," potvrdila před devátou hodinou mluvčí hasičů Tereza Fliegerová.

Hašení hořící nádrže probíhalo za pomoci mobilního ambasadoru, který skrápí nádrž svrchu. Hlavní výhodou tohoto zařízení je zajištění bezpečné vzdálenosti zasahujících hasičů od požáru při dostatečné dodávce hasiva. Ambasador se používá pro hašení rozsáhlých rafinerií na celém světě.

"V jedenáct hodin dopoledne bylo cvičení ukončeno. Vyhodnocení cvičení, kterého se zúčastnilo více než pět desítek hasičů, bude provedeno v následujících týdnech," uzavřela mluvčí.

Zúčastněné jednotky:
HZS Středočeského kraje – stanice: Kladno, Kralupy nad Vltavou, Mělník, Neratovice, Rakovník, Roztoky a Slaný
HZS podniku Synthos, a. s.

Zálohy stanic:
Jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí: Unhošť, Zlonice a Žilina

Centrální tankoviště ropy slouží ke skladování strategických nouzových zásob ropy, dále jako krátkodobý mezisklad pro ropu přepravovanou ropovody Družba a IKL, k míchání různých druhů ropy podle požadavků zákazníků a distribuci ropy k zákazníkům – rafinériím.

Ocelové tanky jsou nadzemní, s ocelovou ochrannou jímkou a plovoucí střechou. Areál tankoviště o celkové ploše asi 59 ha se nachází v okresech Mělník a Kladno, na katastrálních územích obcí Nelahozeves, Podhořany, Uhy a Sazená. Největší podíl připadá na k. ú. Nelahozeves.