Červený kohout zakokrhal v pondělí hned na dvou polích na Kladensku. Krátce po osmnácté hodině zachvátil oheň úrodu ječmene u Kačice, o dvacet minut později hořelo také pole u Pavlova. V obou místech zasahovalo sedm hasičských jednotek. Škody naštěstí nejsou příliš vysoké.

První požár, který vypukl na poli Agrodružstva Kačice. Zničil úrodu na pěti a půl hektarech. Vzhledem k tomu, že zemědělci ještě vůbec s technikou do lánů nevyjeli, odpadá zde možnost, že by oheň způsobila zbloudilá jiskra například od kombajnu.

Vyšetřovatelé příčin požáru jsou proto přesvědčeni, že oheň byl založen úmyslně. „Do polí se chystáme vyjet zhruba za pět dnů. Bohužel, na některých plochách už sklízet nebudeme. Oheň zničil část úrody ječmene. Protože jsme do něj ještě nesekli, tak nedokáži odhadnout, jaké vůbec budou letos jeho výnosy a zda bude ve sladovnické kvalitě. To ukáží až následné rozbory. Pokud by byl ale vhodný pro další pivovarské zpracování, cena za tunu by měla být letos kolem 5800 korun. V přepočtu to znamená, že bychom požárem přišli zhruba o 162 tisíc korun,“ řekl hlavní agronom Agrodružstva Kačice, Petr Pokorný. Je přesvědčen, že těžko mohlo pole vzplát pouze od zahozeného nedopalku. Společnost bude vzniklou škodu uplatňovat u pojišťovny.

Podle agronoma pamatují v jejich družstvu požár nesklizeného obilí naposledy před deseti lety.„Loni nám hořelo akorát strniště o velikosti půlky fotbalového hřiště. To bylo beze škody. Tam je předpoklad, že někdo zahodil nedopalek,“ dodal Pokorný.

Podle jeho slov je pro zemědělce nyní ze všeho nejdůležitější, dostat zbytek nesklizené úrody pod střechu. „Pokud nás nevyženou odpolední bouřky, do týdne bychom měli vše stihnout. Ale například u pšenice už víme, že její jakost bude letos i tak špatná. Když do ní obden pršelo a byly mlhy, začalo obilí klíčit v klasech a objevují se pochopitelně plísně,“ poznamenal Pokorný.

Ke druhému pondělnímu požáru pole přijeli hasiči v 18. 20 hodin. Hořelo u Pavlova směrem na Hostouň. „Tam likvidovali naši muži požár strniště o sto metrech čtverečních. Na místo jsme vyslali dobrovolné hasiče ze Hřebče a Unhoště a profesionály z Kladna. Požár dostali pod kontrolu v 18.40 hodin, krátce před 19. hodinou ho uhasili docela. Škoda je nulová,“ sdělila mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková