Na místě se desítky hodin střídali nejen dobrovolní hasiči z Velvar, kteří byli u ohně jako první ale i další přivolaní na pomoc mezi nimiž nechyběli slánští, zloničtí, kladenští ale i kralupští či veltruští hasiči.

Vzhledem k tomu, že ohniska požáru byla dvě a kromě slámy rostou v místě traviny a křoviny, je potřeba i nadále prolévat spáleniště vodou a hlídat okolní prostranství, aby bylo zabráněno dalším škodám.

Časovaná bomba
Kvůli tomu, že majitel dvou stohů, které byly umístěny v katastru obce nedaleko někdejšího velvarského cukrovaru a zhruba pět sem metrů od mateřské školy, nedodržel bezpečnostní předpisy, hovoří obyvatelé o časované bombě, která o sobě musela dát dříve či později vědět.

„Už když na místo slámu zhruba před dvěma lety naváželi, zlobili jsme se, že ji trousí po městě. Lidé proto tomu protestovali. Na zásah starostky začali její majitelé vozit sice slámu jinudy, ale i tak bylo jasné, že tolik materiálu umísťovat na jedno místo a ještě ne příliš strategicky vhodné, se musí časem vymstít, uvedl vedoucí správy majetku MěÚ Velvary Libor Šulc, jenž má navíc letité zkušenosti coby hasič a o problému ví tudíž svoje.

Přesto se ani jako úředník v úterý dopoledne neubránil telefonátům a stížnostem obyvatel, kteří se dotazovali na situaci nejen kolem požáru, ale především i následného dýmu a zápachu. Vedení města proto preventivně občany upozornilo, aby v současné době raději vůbec neotevírali okna. Jak doplnila starostka Jitka Linhartová, informace byla vyhlášena rozhlasem opakovaně a velvarští hasiči dohlédnout na požářiště ještě náslující tři dny.

Závady již byly
„Již před nějakou dobou prováděli hasiči kontrolu stohů. Protože ale nebylo vše v pořádku, byl jejich majitele upozorněni na to, že musí závady odstranit. Kvůli tomu, že se tak nestalo, odhalili jsme při pondělním požáru minimálně dva přestupky z oboru požární ochrany. Předběžně vyčíslená škoda je nyní tři miliony korun, přičemž se podařilo uchránit majetek zhruba za půl milionu korun,“ uvedl z místa události vyšetřovatel příčin vzniku požárů HZS Kladno Jakub Štross, jenž navíc nepřipouští jinou variantu, než úmyslné zapálení obou stohů.

Ve Velvarech sice prosakují informace, že si v blízkosti slámy hrály děti s pyrotechnikou, ale specialisté tuto možnost spíše vylučují. Kvůli závažnosti případu, se jím zabývá i policie, která se na místo dostavila rovněž neprodleně. „Pondělní požár stohu slámy v katastru obce Velvary ve směru na obec Budihostice řeší policie. V současné době se tento případ prošetřuje jako podezření z tretného činu poškozování cizí věci,“ uvedla kladenská policejní mluvčí Jana Šteinerová.

Lidé mají svůj názor
Podle informací lidí z Velvar se vše ani stát nemuselo. Objekt někdejšíhocukrovaru a pozemky vedlepronajal jeho současný majitel jistému podnikateli. Ten zde skladoval najednou tolik slámy, ovšem ne pro potřeby hospodářských zvířat, ale že z ní měl následně vyrábět palivo.

„Z podnikatelského záměru ale prý nakonec sešlo a se slámou se vlastně více než rok nic nedělo. Kvůli tomu, že zmíněný podnikatel s palivem má ale údajně velké dluhy, mohla to být i msta ze strany věřitelů,“ vyjádřila se žena z Velvar.

Stejně jako ostatní navíc ještě i dnes uklizí mnohé rodiny dozvuky požáru. „Probudili jsme se a dvorky a auta jsme měly zapadané spálenou slámou,večer se vítr obrátil a šlo to směrem k nám. Máme tedy také co uklízet,“ řekla Lenka Křížová ze sousedních Nových Uhů, která monitorovala dění u cukrovaru od pondělního odpoledne.

Vyjádření majitele cukrovaru, stejně jako podnikatele – pronájemce objektu a vlastníka stohů se ještě ani v úterý odpoledne přes všechny snahy Kladenskému deníku získat nepodařilo.