V areálu kovošrotu na východním okraji města hořelo přibližně 80 autovraků poskládaných na hromadě o rozměrech 60x30 metrů a výšce přes tři metry.

„V místě zásahu byl problém s dodávkou hasební vody, proto byl povolán větší počet jednotek. Vodu tak bylo nutné dovážet kyvadlově z hydrantů v Kladně. Postupně tak byl vyhlášen druhý a poté třetí stupeň požárního poplachu,“ uvedla tisková mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová.

Hustý černý dým vycházející z ohniště mohl poukazovat na přítomnost škodlivých látek unikajících do ovzduší a tak velitel zásahu hasičů povolal na místo Chemickou laboratoř Kamenice. Pracovníci laboratoře však ani po třech měřeních, které byly prováděny v hodinovém intervalu, nezaznamenali žádné uniky škodlivin do ovzduší. Pro jistotu však bylo doporučeno obyvatelům dotčených obcí nevětrat.

Snaha hasičů dostat oheň pod kontrolu za pomoci sedmi C proudů s těžkou pěnou nebyla moc úspěšná a tak za pomoci těžké techniky hromadu rozdělovali na jednotlivé vraky, které pak prolili a přemístili. Následně velitel rozhodl o obstarání kontejneru s vodou, do kterého se jednotlivé autovraky namáčely.

„Jelikož šlo o rozsáhlý zásah, byly všechny profesionální stanice, které u požáru zasahovaly, zálohovány dobrovolnými jednotkami. Zástupce vedení firmy zajistil pro hasiče stravu a pití. V půl jedenácté večer rozhodl velitel zásahu o vystřídání zasahujících dobrovolných jednotek. Po půlnoci pak začal i s redukcí sil a prostředků, současně s tím byly i rušeny zálohy jednotlivých stanic,“ popsala Fliegerová.

Zásah u požáru byl ukončen až v sobotu ráno.

Škoda je nulová

Podle předběžných výsledků vyšetřování je příčinou požáru zahoření při manipulaci s jedním z autovraků. Vzhledem k tomu, že šlo o požár autovraků, je škoda nulová.

Na místě zasahovaly jednotky HZS Beroun, Kladno, Mělník, Mladá Boleslav, Rakovník, Slaný a Stochov, JSDHO Brandýsek, Braškov, Braškov-Valdek, Hostivice, Hostouň, Hřebeč, Chyňava, Lány, Lhota, Nové Strašecí, Pchery, Smečno, Stehelčeves, Středokluky, Unhošť, Vinařice, Zákolany, Zlonice a Záchranný útvar HZS ČR Jihlava a Zbiroh.