Ve škole na něj nešťastně spadl jeho asistent. Rehabilitace tak kvůli zlomenině nohy musely být odložené. Klíčové jsou pro něj nyní intenzivní rehabilitace, díky kterým by se jednou mohl doslova postavit na vlastní nohy.

Od věku dvou měsíců byl Matějův vývoj opožděný. Po sérii testů zazněla z úst lékaře diagnóza mozkové obrny - triparéza, ta postihuje obě nohy a pravou ruku. Rodiče se diagnózy nezalekli a rozhodli obětovat vše myšlence a přání, aby Matěj prožil svůj život co nejkvalitněji.

„Začali jsme s Matějem pravidelně cvičit, jezdili do lázní, na hipoterapii, canisterapii, masáže a různé protahování a polohování,” sdělil Matějův tatínek Petr Pavlík. Péče a vytrvalost rodičů se vyplatila, v šesti letech Matěj zvládl udělat své první samostatné kroky a postupně ušel sám i několik metrů.

Druhá rána osudu

Schopnosti, které většina dětí získá automaticky, si Matěj musel s pomocí rodičů poctivě vydřít. V šesti letech ale došlo k nešťastné události, kdy na něj spadl ve škole jeho asistent a Matěj utrpěl dvojitou fakturu levé nohy. Úraz vedl k přerušení rehabilitací, což vedlo ke zhoršení jeho zdravotního stavu. Kvůli nemožnosti pohybu mu ztuhly svaly, navíc došlo k regresi motorického vývoje a Matěj se začal bát chodit.

Nadějná operace

Matějova rodina se dozvěděla o možnosti speciální operace “Ulzibat”, při které se uvolňují svaly, které jsou vlivem handicapu stažené. Operaci v té době nebylo možné uskutečnit na území Česka a nepřispívá na ní žádná pojišťovna. Přes to se Matějovi rodiče rozhodli operaci zaplatit a v zahraničí ji podstoupit.

„Matěj se po operaci mohl pořádně narovnat, propnout nohy v kolenou i došlápnout na celé chodidlo. Nejen, že díky tomu začal lépe chodit, ale také mu to velmi pomohlo po psychické stránce.” Bohužel jak Matěj rostl, svaly se začaly opět stahovat, a tak musel tento zákrok absolvovat ještě několikrát,” říká tatínek Petr Pavlík. Operace měly pokaždé velký úspěch, Matěj dokonce zvládl ujít kratší vzdálenost sám. Nejdůležitější jsou však pro něj nyní cvičení a intenzivní rehabilitace.

„U Matěje budeme v první řadě posilovat trup, právě stabilní trup je nejdůležitější, protože z něj vychází každý pohyb. Bude potřeba protáhnout a posílit zkrácené svaly, zapojit je do pohybových vzorů a tuto dovednost trénovat. Poté bude Matěj cvičit správný stereotyp chůze na robotickém přístroji Lokomat,” řekla Jarmila Zipserová, primářka a zakladatelka Neurorehabilitačních klinik Axon.

Podpořit Matěje můžete na dárcovské platformě Donio.cz (https://www.donio.cz/Matej) nebo prostřednictvím transparentního účtu 2601572011/2010, který je spravován Nadačním fondem Axon. Do poznámky pro příjemce stačí napsat „Matěj Pavlík” nebo uvést variabilní symbol 20035.