Polámané stromy, potrhané vozovky, povalující se nábytek, vše prostupující zápach, vlhkost a obtížný hmyz. Takový se v současných dnech naskýtá obrázek nejen těm, již přišli kvůli velké vodě na jihu a severu Čech o střechu nad hlavou, ale i těm, kteří se jim následky katastrofy rozhodli pomoci odstranit.

Dobrovolníci

Bez ohledu na svoje pohodlí či osobní volno přiložili ruku k dílu, kromě dalších desítek dobrovolníků, také sportovní redaktor Kladenského deníku Jiří Nagy, Soňa Pauerová, manželé Manertovi z Doks či stejně jako v předchozích letech čtveřice slánských strážníků.

Všichni zmínění i desítky bezejmenných, kteří se nikdy neobjeví na titulních stránkách novin a veřejnost se o nich nedozví, mají jedno společné: nečekat, nezevlovat a makat.

Jak na to

Podle těch, kteří již fyzicky pomohli či stále ještě pomáhají, chybí v některých zdevastovaných oblastech hlavně koordinátoři, jinde je naopak velení bezchybné.

„To je velká bolest záchranných akcí alespoň v místech, kde jsme byli my. „Chtěli jsme pomoci, ale nevěděli jak, tak jsme se obrátili na organizaci Adra. Ve středu jsme byli v Raspenavě na Liberecku a v pátek ve Vísce u Višňové, také v Libereckém kraji.

Uklízeli jsme domácnosti, sklepy, čistili jsme vysokotlakem vše co bylo od bláta. Bylo toho hodně,“ uvedla dobrovolnice Soňa Pauerová. Podle jejích slov bylo vše ještě mnohem horší, než člověk vnímá přes obrazovku televize.

„Když jsme přišli do poničených domů, lidé plakali. Nezbylo než je uklidnit a začít společně uklízet. Lidé v Raspenavě i Vísce už byli hodně unavení a není divu, že byli často zmatení, na pokraji sil a nevěděli vlastně ani co potřebují,“ doplnila Soňa Pauerová.

Ne každý se činil

Stejně jako ona i manželé Ivana a Václav Manertovi pomáhali seč jim síly stačily. O to horší byl pohled na ty, kteří se poflakovali po vsi se složenýma rukama.

„To jsem skutečně nepochopila. Na jedné straně obětaví lidé, hasiči, policisté, na druhé floutkové, kteří nepomohli, stejně jako někteří bezohlední sousedé, jimž voda dům nevyplavila a starostí o druhé se nehodlali zabývat,“ doplnila svoji zkušenost Pauerová.

Sporťák v akci

Naštěstí se ale najde dost těch, kteří pomohou rádi. Tímto způsobem vyměnil suchou redakční židli za podmáčený terén v Ralsku i sporťák Kladenského deníku Jiří Nagy. Chtěl sice svůj humanitární výlet před veřejností utajit díky skromnosti sobě vlastní, ale před kolegy v redakci se mu to nepodařilo.

„Bylo to poprvé, co jsem fyzicky pomohl. Ne že bych dříve nechtěl, ale spíš jsem nemohl. Jinak stejně jako většina lidí jsem potřebné podporoval třeba formou dárcovské SMS nebo materiální pomocí. Požádal jsem kolegy z Českolipského deníku, zda by mi nějaké menší město nevytipovali. Měl jsem jedinou podmínku - střechu nad hlavou. Nic víc jsem nepotřeboval,“ řekl redaktor.

Pertoltice

Cílovou stanicí se mu staly Pertoltice pod Ralskem, kde se vinou protržené hráze rybníka nad Jablonným v Podještědí proměnil Panenský potok v běsnící fúrii.

„Prý tam byl široký na 50 metrů a vyplavil 55 domů ze zhruba 120. V každém bylo asi metr a půl vody. Já tam přijel, když už byla zpět v korytě, takže jsme likvidovali následky. Samotnou hrůzu jsem neprožil. Našim úkolem bylo svážet materiál z vyplavených objektů před kulturní dům. Odhaduji, že toho bylo tak 400 kubíků. Od nábytku, koberců, po lednice, pračky a podobně. Pomáhali dokonce i vězni ze Stráže pod Ralskem, kteří odvedli hodně práce,“ doplnil Nagy.

Z jeho pohledu byly ale například v této lokalitě odklízecí práce výborně zkoordinované. „Starosta pracoval jako ostatní a přiznal, že je rád, že se obec objevila v médiích, protože od té chvíle se na něj obraceli lidé i firmy s pomocí,“ sdělil redaktor. Podle něj není ani dnes pozdě. I ten, kdo nevlastní auto, může do postižených míst dojet například vlakem a zpět třeba na kole jako Jiří.

Pomoc strážníků

Po zkušenostech z předchozích let vyjel letos na odklízení následků povodní i tým strážníků ze Slaného. Tentokrát do Heřmanic u Frýdlantu. „Přijeli jsme v pondělí a budeme tu celý týden. Vloni jsme takto pomáhali v Bernarticích, tak věřím, že i zde bude naše pomoc přínosem,“ sdělil vedoucí slánských strážníků Pavel Štěpánek.