Bydlíme s manželem a šestiletou dcerou v rodinném domě. Už slyším ty rozhořčené hlasy, které říkají něco v tom smyslu „no jo, ty mají zahradu, to je úplně něco jiného“. Asi mají do určité míry pravdu. To ale nesmíte mít miláčky plemene Tosa Inu.

Štěnátka Tosa Inu - Diamant severu:

| Video: Youtube

Země se zachvěje

Pokud někdo neví, jak takový brouček vypadá, zkusím ho trošku představit. To prostě otevřete dveře od domu, a naproti vám běží pětaosmdesát kilo živé váhy, v případě fenky „pouhých“ šedesát. To už pravděpodobně i nejbližší seismograf nějakou aktivitu zaznamená.

A proč jsem zmínila tu poznámku o zahradě? Důvodem je holý fakt, že tosa, k tomu, aby byla šťastná, žádnou zahradu nepotřebuje. Představa, že je to pes, který běhá celý den po zahradě, štěká na všechno, co se okolo mihne a večer si ustele v psí boudě, je úplně mimo mísu.

close Psí parťák musí vědět, kde je jeho místo. info Zdroj: Denik/Lucie Bukovjanová zoom_in Psí parťák musí vědět, kde je jeho místo.

Zkrátím to … tosa bude prostě tam, kde jste vy. Nic nepotřebuje tolik, jako být za každých okolností s páníčkem a jeho rodinou. V praxi to tedy vypadá asi tak, že máte v letních měsících dveře do zahrady otevřené, váš miláček ve vteřině reaguje na každý váš pohyb a pokud jste venku, ustele si pár metrů od vás, ve chvíli, kdy vstanete, okamžitě vás následuje, i kdyby se za plotem producírovali ti nejhezčí nápadníci nebo psí slečinky. Tosa prostě svou rodinu bezmezně miluje a chrání, včetně dětí.

Tyto mé zkušenosti potvrzují svým vyjádřením i další chovatelé. Podle nich je Tosa Inu krásný pes a úžasný společník i ochránce. 

Výchova a důslednost

Samozřejmě, že nic nejde samo a špatně vychovaný pes, bez ohledu na jeho velikost může být nebezpečný nejen dětem, ale i dospělým. Pes potřebuje tedy nejen lásku, ale také výchovu. Kdyby náš drobeček jen trošku chtěl, tak plachtím na vodítku za psem nejen já, ale i můj muž, a to je stokilový chlap.

Pokud ale zvládnete výchovu psa od začátku, nastavíte naprosto důsledně mantinely a pravidla, které stoprocentně dodržujete a vyžadujete, jsou jakékoliv obavy naprosto zbytečné. Stejně důsledně by měl ale pravidla dodržovat nejen pes, ale také celá rodina, včetně dětí. Pak bude celá smečka tvořena psy a lidmi fungovat.

Tosa Inu - 10 nejdůležitějších faktů:

| Video: Youtube

Páníček se poslouchá

Naše dcera se psy vyrůstá od malička. Považuje je za právoplatné členy své rodiny, na které se může spolehnout, kteří ji bezmezně milují a respektují její „nadřazené“ místo. Ona je miluje stejně tak a ví, co se psům prostě nedělá. Je velmi úsměvné pozorovat patnáctikilovou dceru, jak klidným hlasem vydává povely typu „na místo ty moje stvůřičko“ a ten „zabiják“ se zuby jako vlk se otočí a ulehá do svého pelíšku.

Hierarchie je jasná

Ano, každá rasa psa je jiná. Takový lovecký pes zkrátka lovecké pudy nezapře a pokud nebudou jeho potřeby dostatečně uspokojeny, zcela jistě z něj klidný společník nebude. Jedno ale platí stejně u „lovečáka“, krysaříka, pudla, labradora, ovčáka nebo dogy. Potřebují přesně vědět jaké je ve „smečce“ jejich místo a jaká hierarchie tam platí.

8 nej důvodů, proč si pořídit tosa-inu

  • její vzhled budí náležitý respekt, budete se s ní vždy cítit v bezpečí
  • přátelská, loajální a přívětivá, tosa bude skvělým rodinným psem
  • péče o srst nevyžaduje žádné speciální pomůcky 
  • výcvik bude snadný, tosa inu je velmi bystrá a ráda se učí
  • nenáročná na pohyb, dlouhé túry nejsou nic pro ni
  • není konfliktní a nevykazuje ani žádné známky agrese
  • skvělý hlídací pes, přes kterého nepronikne ani noha
  • snášenlivost a bezproblémové soužití s dalšími zvířaty
    Zdroj: časkrmení.cz