DŮLEŽITÉ KONTAKTY

- Číslo na krajskou hygienu: 771 137 070
- Číslo na celostátní nonstop infolinku 724 810 106 nebo 725 191 367
- Bezplatná infolinka 1212
- Důležitá rada: určitě si do mobilu uložte číslo na svého praktického lékaře

CO DĚLAT V PŘÍPADĚ POTÍŽÍ

Co je koronavirus?Mezi symptomy onemocnění patří suchý kašel, dušnost, únava a neustupující horečka. Provázet ji může také bolest kloubů a svalů. Zvláštní případy mohou vést k zápalu plic, selhání ledvin a smrti. Koronavirus se pak přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu. Jak upozornilo ministerstvo zdravotnictví, jde o takzvanou kapénkovou infekci, která se přenáší vzduchem. Inkubační doba je dva až 27 dní.

Pokud na sobě člověk pozoruje příznaky koronaviru, neměl by se osobně vypravit k lékaři a riskovat tak nakažení dalších osob. Naopak by měl kontaktovat svého registrujícího lékaře nebo lékařskou pohotovost, případně i krajskou hygienickou stanici. Zde získá pokyny k dalšímu postupu. 

CO DĚLAT V KARANTÉNĚ

Mohu jít z karantény vyvenčit psa?
Ano, ale pouze v nezbytně nutném případě, pokud mi jej nemohou vyvenčit příbuzní, sousedi či kamarádi. Mělo by to být v době, kdy je venku co nejméně lidí, a venku bych měl být pouze co nejkratší dobu. Důležité je vyhnout se kontaktu s dalšími pejskaři i kolemjdoucími.

Mohu si z karantény dojít nakoupit?
Nejlepší je objednat si nákup přes internet, zaplatit jej předem a požádat donáškovou službu, ať jej nechá přede dveřmi. Vyzvednu si jej až po jejím odchodu. "Když už opravdu není zbytí a pro něco si musí člověk dojít, tak opět ideálně s rouškou, nebo alespoň nakoupit rychle a držet si odstup od lidí, a rychle jít zpátky. Samozřejmostí je hygiena rukou," upřesnila mluvčí Krajské hygienické stanice Středočeského kraje Dana Šalamunová.

Kdy mi hrozí třímilionová pokuta za nedodržení karantény?
Případné pokuty se budou řešit individuálně podle konkrétního provinění. Vyšší sankce by mohla hrozit zejména v případě opakovaného porušování zákazu vycházení.

SEZNAM ODBĚROVÝCH CENTER

Středočeský kraj

Oblastní nemocnice Kladno, a. s.
Oblastní nemocnice Kolín, a. s.
Oblastní nemocnice Mladá Boleslav, a. s. 
Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov, a. s.

Odběrové místo je vyhrazeno pouze pacientům, kterým to po telefonické konzultaci doporučila Krajská hygienická stanice!

Seznam laboratoří, které testují na nový koronavirus najdete ZDE

OTEVÍRACÍ DOBY ÚŘADŮ

Magistrát města Kladna

Otevírací doba: Po 8:00 - 11:00, St 15.00 - 18:00

Klienti magistrátu budou odbaveni pouze po dřívějším objednání prostřednictvím: telefonického, e-mailového kontaktu či datovou schránkou a toto objednání bude příslušným pracovníkem potvrzeno.

Podatelna, pokladna a služba ověřování listin a Czech POINT bude dostupná v omezené otevírací době na radnici (nám. Starosty Pavla 44) a na pracovišti Centrum správních agend (nám. Svobody 1960).

Městský úřad Slaný

Otevírací doba: St 13:00 - 16:00

Je nutné se předem na návštěvě u nás telefonicky či e-mailem domluvit. Kontakty na jednotlivá pracoviště naleznete na webových stránkách úřadu na www.meuslany.cz případně volejte recepci úřadu na číslo 312 511 111, odkud budete připojeni.

Městský úřad Unhošť 

Otevírací doba: Po a St 14:00 - 17:00

Generální finanční ředitelství zrušilo od pondělí 16. 3. 2020 veškeré plánované výjezdy správců daně do vybraných obcí. Tímto se ruší možnost podání daňového přiznání dne 16. 3. a 18. 3. 2020 na MU Unhošť.

Městský úřad Stochov 

Otevírací doba: Po 8:00 - 11:00, St 13:00 - 16:00

V urgentních případech se prosím obracejte na zaměstnance Městského úřadu Stochov přednostně telefonicky případně formou e-mailu.

Kontaktní údaje na zaměstnance naleznete na internetových stránkách www.stochov.cz případně budete přepojeni z telefonní linky 312 651 326 na konkrétního pracovníka. 

Termín uhrazení poplatků ze psů a za prodlužujeme do 31. května 2020.

Mětský úřad Smečno

Otevírací doba: Po 14:00 - 17:00, St 8:00 - 11:00

V nutných případech se obracejte na úřad telefonicky nebo elektronicky. Telefonická spojení: 312 547 823 nebo 312 547 856, kontaktní e-mail: starostka@meusmecno.cz, podatelna@meusmecno.cz, krepcikova@meusmecno.cz, kropacova@meusmecno.cz, trubackova@meusmecno.cz.

Úřad žádá občany, aby v co možná největší míře využívali elektronickou, případně telefonickou komunikaci uvedenou v tomto oznámení.  

Městský úřad Buštěhrad

Otevírací doba: Po 14:00 - 17:00, St 9:00 - 12:00

Úřad žádá všechny občany, aby úřad navštěvovali pouze ve skutečně nutných případech a pokud jejich záležitost snese odkladu, odložili její vyřízení na pozdější dobu. Prosí všechny, aby maximálně využili bezkontaktní způsob komunikace - telefon, email, fax, datovou schránku.

Městský úřad Libušín

Otevírací doba: Po a St 10:00-11:30 a 15:30-17:00

V případě požadavku jakékoli pomoci týkající se zdravotního stavu mají lidé kontaktovat úřad na čísle 312 672 201 nebo 608 444 566. Využít mohou také mail podatelna@mestolibusin.cz. Každý případ bude řešen individuálně. 

Městský úřad Velvary

Městký úřad je pro veřejnost uzavřen, návštěva je možná po telefonické domluvě na 606 452 510 (tajemník).

Úřad městyse Zlonice 

Otevírací doba: Po a St 8:00 - 11:00.

Městys vyzývá občany, aby navštěvovali úřad jen v neodkladných záležitostech.

Úřad městyse Vraný

Úřad městyse Vraný je pro veřejnost od 16.3.2020 do 24.3.2020 uzavřen. Městys žádá občany, aby Úřad městyse Vraný kontaktovali v nezbytně nutných případech. Pracovnice budou v kanceláři úřadu městyse denně. Kontaktujte úřad především telefonicky (724 179 320, 731 457 741, starosta 605 202 125)
nebo emailem: ouvrany@volny cz.

OMEZENÍ ČESKÉ POŠTY

Česká pošta uzavřela přepážky, které nejsou chráněny sklem. Zároveň byly zavřeny také specializované přepážky, kde si zákazníci mohou sjednat záležitosti v oblasti finančních služeb. Česká pošta zároveň žádá, aby lidé zvážili nutnost své návštěvy jejích poboček. S ohledem na aktuální situaci byla prodloužena úložní doba dopisů na 30 dnů a balíků na 15 dnů.

POMOC S NÁKUPEM

Kladno 

Aktuálně město Kladno nabízí službu pro seniory, kteří jsou nyní jako nejohroženější skupina lidí v nelehké situaci.  „Od pondělí spouštíme pomoc ve formě zajištění týdenních nákupů základních potravin, například pečiva, mouky, rýže, těstovin, baleného ovoce a zeleniny, dále základních hygienických prostředků a léků,“ řekl primátor Dan Jiránek.

Objednávky přijímá dispečink Senior TAXI na telefonním čísle 601 139 139, a to v pracovní dny od 7 do 15 hodin. „Prosíme občany, kteří vědí, že v jejich okolí bydlí osamělý senior, který potřebuje pomoc se zajištěním nákupu nezbytných věcí, aby nám tuto skutečnost sdělili,“ vyzval veřejnost kladenský primátor Jiránek. K těmto účelům poslouží a telefonní číslo 601 139 139.

Slaný 

Město Slaný ve spoluprácí se slánskou farní charitou zajišťuje nákupy seniorům. Ti si mohou objednat potraviny nebo drogerii do 500 korun. Současně může využít také nákup léků. Donášku pak mohou využít jen jednou za dva dny. Služba je bezplatná, a tak důchodci platí jen za samotný nákup.

Službu si je možné objednat u Farní charity Slaný na číslech 312 578 204,  314 314 715, 724 226 240. Od pondělí do pátku jsou čísla dostupná od 9.30 do 15 hodin, o víkendu se na ně senioři dovolají v době od 9.30 do 11.30 hodin. 

Kladensko

S pomocí přišlo také kladenské Autocentrum Štěpánek Auto, které se rozhodlo, že bude po území okresu Kladno zajišťovat rozvoz čerstvého pečiva. Zdarma si tuto službu mohou objednat senioři a matky samoživitelky. Ti, kdo by měli o pečivo zájem, mohou volat na telefonní číslo 800 231 231. Tato linka je dostupná ve všední dny, a to v době od 9 do 15 hodin.

DALŠÍ POMOC

Hasiči, záchranáři a policisté mohou zdarma obědvat ve Vašírově

Restaurace Vašírovský Dvůr se rozhodla pomoci tam, kde může. Až do ukončení nouzového stavu na našem území bude nabízet zdarma obědy záchranářům, hasičům a policistům.
„Dlouho jsme přemýšleli, jak bychom mohli jako restaurace v aktuálně nelehké situaci pomoci. Šití nám moc nejde, ale vaření ano. Proto jsme se rozhodli, že s účinností od 18. března ukončení nouzového stavu budeme poskytovat zdarma jídlo z polední nabídky záchranářům, hasičům a policistům,“ uvedla restaurace, která nezapomněla za jejich nasazení poděkovat.

Obchod nabízí občerstvení zdarma pro IZS

Kladenský bezobalový obchod a kavárna Rádoby nádoby se s ohledem na vzniklou situaci rozhodl poskytovat zdarma občerstvení pro složky integrovaného záchranného systému.
„Občerstvení pro všechny členy IZS v podobě kávy, čaje, naší limonády a sušenky – u nás zdarma, jako velké díky za vaši práci,“ uvedl kladenský podnik sídlící v ulici Ivana Olbrachta. Provozovna zároveň nabízí všem lidem, kteří půjdou okolo, možnost dezinfekce rukou.

Pomoc seniorům v Buštěhradu

Městský úřad Buštěhrad koordinuje pomoc seniorům a dalším potřebným z města. „Rozhlédněte se všichni, prosím, kolem sebe – zda ve vašem okolí žije osamělý senior, nebo je jiný člověk, případně rodina v nesnázích, které jim přinesla stávající koronavirová situace,“ uvedl úřad s tím, že lidi spolu s jejich adresou může veřejnost nahlásit
u místostarostky Magdy Kindlové na telefonním čísle 731 460 985. Na stejné číslo mohou volat také dobrovolníci, kteří by mohli potřebným pomoci.

Velvary pomáhají potřebným

Velvarská radnice nabízí v této složité situaci svým občanům poskytování péče pečovatelské služby, pomoc seniorům s nákupem, donáškou léků i dalšími činnostmi, dovoz oběda ohroženým skupinám a další pomoc. Ten, kdo by pomoc potřeboval, může volat na telefonní číslo 606 668 801. Dobrovolníci, kteří by chtěli pomoci, mohou kontaktovat linku 728 405 492. Kdokoli, kdo je ochoten šít roušky, má volat Katce Špičkové na číslo 725 831 642.

Záchranné složky si v Kladně mohou zdarma pochutnat na kebabu

O tom, že si všichni v téhle složité situaci musíme vážit těch, kteří v boji proti viru nasazují své životy, není pochyb. Oblíbený stánek s kebabem Amed Kebab, který veřejnost nalezne naproti kladenskému Kinu Sokol, se těmto lidem rozhodl poděkovat. Strážníkům, policistům, hasičům a záchranářům totiž nabízí dürüm kebab a pití zdarma. Tyto složky si mohou kebab objednat na telefonním čísle 775 215 858. „Jde o poděkování našim záchranným složkám v boji s koronavirem. Děkujeme,“ uvádí.

Slunce pomáhá i v této situaci

Unhošťská kavárna Slunce nabízí kávu a čaj zdarma pro členy IZS, řidiče autobusů, lékárníky, dobrovolníky nebo zaměstnance pečovatelských služeb. Ti této nabídky mohou využít každý pracovní den v době od 7 do 15 hodin. Kromě toho slunce nabízí telefonickou pomoc lidem, kteří trpí osamělostí nebo stresem ze vzniklé situace. Nepřetržitě je na čísle 608 215 554 psychoterapeut Jaroslav Dvořák, od 8 do 18 hodin lidem na telefonu 602 207 955 pomáhá sociální pracovník Petr Littman.

Kočičí kavárna šije roušky také pro hasiče nebo armádu

Kladenská kavárna U Kočičích tlapek pomáhá s šitím roušek. Její dvoučlenný šicí tým zatím rozdal svému okolí přes tři stovky kusů bavlněných roušek, a to včetně těch pro kladenské hasiče. Včera se pak v kavárně šilo pro vojenskou jednotku z Tábora. „Od rána do večera šijeme. Kočky nás tu potřebují, a tak jsme spojili příjemné s užitečným," sdělila Kladenskému deníku provozovatelka kavárny Kristýna Lafková s tím, že největší zájem je o roušky s kočičí tématikou, těch už je ale jen omezené množství.
Kdyby někdo chtěl pomoci, může do kavárny přinést bavlnu i tkaloun. Na jiném předání se lidé mohou domluvit na telefonním čísle 704 228 797.

Stochovští si mohou zdarma vyzvednout dezinfekci 

Město Stochov zajistilo pro své občany v omezeném množství dezinfekční pachově neutrální prostředek, který likviduje viry. Ten si občané mohou zdarma odebrat po předložení občanského průkazu v areálu Technických služeb Stochov v Honicích. Na jednu domácnost bude vydán maximálně jeden litr, a to do vlastních nádob. Prostředek je určen pro dezinfekci různých povrchů v domácnosti, není ovšem vhodný na dezinfekci rukou. Přijít si pro dezinfekci je možné ve středu od 12 do 17 hodin, ve čtvrtek od 7 do 16:30 hodin, v pátek od 9 do 16.30 hodin a v sobotu od 9 do 12 hodin.

Občané Buštěhradu dostanou info do svého mobilu

V aktuální situaci je informovanost naprosto nezbytná, a tak město Buštěhrad nově spustilo mobilní rozhlas. Občané se mají registrovat na stránkách www.mestobustehrad.mobilnirozhlas.cz/registrace nebo si stáhnout mobilní aplikaci Mobilní Rozhlas. Následně pak budou dostávat důležité informace přímo do svého mobilního telefonu. Rozhlas kromě zasílání zpráv i jiné věci, umožňuje občanům například posílat městu různé podněty, označovat je v mapě, psát, co se jim líbí či nelíbí.

Vietnamská rodina darovala Stochovu roušky a rukavice

Do pomoci v boji proti koronaviru se napříč celou republikou zapojila také vietnamská komunita. A přidala se také rodina pana Trần Quyết Chiến, který provozuje obchod ve Stochově. Ta dodala v pondělí 30. března na stochovský městský úřad celkem sedmdesát kusů látkových roušek šitých z kvalitního materiálu a pět stovek kusů jednorázových rukavic. Informoval o tom starosta Roman Foršt na facebookovém profilu města. „Za tento dar velmi moc děkujeme rodině pana Trần Quyết Chiến, který žije v našem městě a provozuje obchod s potravinami a dalším zbožím na Slovance,“ uvedl starosta.

NÁBOR DOBROVOLNÍKŮ

Roznos nákupů Slaný

Dobrovolníci se mohou hlásit na číslech - 312 578 204,  314 314 715, 724 226 240.

ZDRAVOTNICTVÍ

Dovolat se do ordinací lékařů je problém, zkuste e-mail
Na režim pouze akutních případů a telefonických konzultací s pacienty přešli středočeští praktičtí lékaři i zubaři po omezeních vyhlášených vládou ČR v noci na pondělí. V praxi to však většinou znamená, že první den nového týdne jsou jejich telefony permanentně obsazené. V některých případech systém dokonce hlásil, že telefonní číslo neexistuje a až při opakovaných pokusech se ozvala informace, že číslo je obsazené. V případě, že se nedovoláte svému lékaři, je dobré vyhledat jeho webové stránky a zkusit komunikovat e-mailem. Mnozí lékaři také již na svých webech informují o změnách ordinační doby a podobně.

MUDr. Preiss, MUDr. Kindlová, MUDr. Sázavská (Unhošť)

Všechny pacienty ošetřují pouze po tel. domluvě. Recepty a neschopenky lze vystavovat elektronicky, bez nutnosti návštěvy. Do odvolání nebudou prováděny odložitelné úkony typu prohlídky vstupní, preventivní, do zaměstnání, na řidičský průkaz atp.

Mudr. L. Duľka (Vraný, Zlonice)

Lékař oznamuje, že ve Vraném se ordinační hodiny až do odvolání ruší. Ordinovat se bude pouze ve Zlonicích, dle zavedených ordinačních hodin a to pouze bezkontaktně. Lékař a sestra budou k dispozici pouze na telefonu – vydávání receptů, neschopenek a případné konzultace.

MUDr. Petr Cibulka (Nové Strašecí a Lány)

Ordinace od 16. března vzhledem k epidemické situaci strikně přechází na model, kdy pacienti budou ošetřováni pouze po telefonickém objednání a v konkrétní čas. Důležité informace budou zveřejňovány na webu lékaře - ZDE

DOPRAVA

JAK DODRŽOVAT HYGIENU

Jak snížit riziko nákazy koronaviru.

Koronavirus v Česku