Vojenská metoda pro usnutí byla, jak už naznačuje název, vyvinuta pro armádu, konkrétně pro členy amerického námořnictva. Měla jim umožnit rychle usnout nejpozději do dvou minut. A to i přesto, že si klidně před spaním dali třeba silnou kávu.

„A usnout by díky této metodě mělo jít i v sedě,“ informoval například web healthonline.com s tím, že takovéto rychlé usnutí lze nacvičit už během několika týdnů. Metoda byla poprvé veřejně popsána v knize z roku 1981 s názvem Relax and Win, tedy ve volném překladu Odpočin si a vyhraj.

Hypnické záškuby mohou poničit spokojený spánek. Stejně tak se mohou negativně projevit na partnerském soužití
Záhadné záškuby lidem narušují spánek. Partner kvůli nim může dostat i pěstí

A jaký je tedy postup? Popsal ho také web Dreams:

  1. Zavřete oči a pomalu dýchejte, přičemž postupně uvolněte obličejové svaly. Je dobré začít od čela a postupovat směrem dolů.
  2. Jakmile je váš obličej uvolněný, postupujte dolů nejprve přes krk, ramena a pak i levou a následně pravou ruku. Po celou dobu dýchejte pomalu a rovnoměrně.
  3. Nyní se nadechněte, vydechněte a zcela uvolněte hrudník
  4. Dále postupně uvolněte nohy. Začněte pravým stehnem, poté lýtkem, kotníkem a chodidlem. Při uvolňování vám pomůže představa, že se propadáte do postele. Poté to samé opakujte s levou nohou.
  5. Vyčistěte si mysl. Zde lze vyzkoušet několik možností. Může pomoci již nacvičená řízená relaxace, stejně tak dobře může posloužit opakování slova „nemysli" po dobu deseti sekund.

Na rychlost usnutí i kvalitu spánku mají vliv zcela běžné okolnosti. Shrnul je například web drmax.cz. „Uléhejte do postele pouze při pocitu ospalosti. Z postele nesledujte televizi. Ložnice by měla být tichá, tmavá a zároveň dobře větraná. V odpoledních hodinách omezte nápoje, jako je káva, a vyhněte se těžkým jídlům,“ uvedl web.

Vstávání je pro některé lidi obtížnější než pro jiné. Mezi lidmi je mnoho těch, kteří několikrát za sebou odkládají budík. Je to ale zdravé?
Je ranní odkládání budíku škodlivé? Nemusí být, v určitých případech je přínosem

Dále není vhodné před spaním kouřit a pít alkohol. Doporučuje se i vstávat vždy ve stejnou hodinu, a to i o víkendu. Naopak se moc nedoporučuje spát během dne, tedy pokud nejste například po noční směně.

Jak dlouho by měl člověk spát?

Podle několik let starých průzkumů asi čtyři pětiny dospělých lidí spí každou noc méně než 7 hodin a 30 procent z nich dokonce méně než 6 hodin. Celkem šedesát procent má problém dobře usínat nebo nerušeně spát a čtvrtina párů má zejména kvůli chrápání oddělené ložnice. Globální výdaje na problémy spojené s poruchami spánku se ročně pohybují v řádu 100 miliard amerických dolarů.

A kolik by se tedy mělo naspat? Vyjít lze například ze studie týmu vedeného psychiatričkou Barbarou Sahakian z Cambridgeské univerzity, který zkoumal údaje o spánku od téměř půl milionu respondentů ve věku osmatřicet až třiasedmdesát let. Na základě získaných dat vědci dospěli k závěru, že pro dobré duševní zdraví, pohodu a výkonnost je optimální doba spánku sedm hodin denně. Tedy alespoň pro sledované jedince ve středním a starším věku.

Lidé ponocují a pak jsou protivní

Lékaři loni rovněž upozornili, že se u pacientů stále častěji setkávají s ponocováním. Mnoho lidí totiž do snů zamíří až po půlnoci a ráno mají problém vstát. Podle docentky Ivy Příhodové z Neurologické kliniky 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze si pacienti s nedostatkem odpočinku stěžují na denní pospávání, únavu, zhoršení paměti a také koncentrace na danou činnost. U lidí s nedostatkem kvalitního spánku se projevuje nežádoucí nervozita, podrážděnost. U nemalé části dospívajících se dokonce objevují sebevražedné myšlenky.