Kosmetické štětce mohou zůstat na dně taštičky na make-up bez pořádného umytí měsíce i roky. Nová studie zjistila, že jejich neumývání není vůbec dobrý nápad.

Studii provedla značka kosmetických nástrojů Spectrum Collections. Po dvou týdnech používání měli odborníci vzít vzorky z čistých a „nečistých“ štětců na make-up a zároveň testovat různé způsoby skladování, ať už byly štětce uloženy v ložnici, v zásuvce, v držáku v koupelně anebo v kosmetické taštičce.

Bakterie, plísně a kvasinky

Překvapení pak přišlo, když množství bakterií nalezených na neumytém štětci výzkumníci porovnali s bakteriemi na stěru ze záchodového prkénka. Ať už bylo kosmetické náčiní uloženo kdekoliv, mělo na sobě buď stejné, nebo vyšší množství bakterií, jako bylo na toaletě. Portál kosmetické značky dokonce doplňuje, že se na nečistých štětcích našly stopy kvasinek, bakterií a plísní.

„Štětce na make-up mohou přenášet bakterie, odumřelé kožní buňky a olej z obličeje na výrobek,“ citoval deník New York Post kosmetickou vědkyni Carly Muslehovou. Neumývání štětců může mít za následek akné, vyrážku nebo vážnější zdravotní problémy, jako je nakažlivá bakteriální kožní infekce impetigo nebo stafylokoková infekce.

Odbornice proto zdůraznila důležitost pravidelného čištění štětců na líčení. Nejlepším způsobem je použít přímo čisticí prostředek určený pro štětce anebo jemný šampón a vlažnou vodu. Následně by se měly osušit čistým ručníkem a nechat volně uschnout buď zavěšené vzhůru nohama, nebo položené na boku.

Špinavé oční stíny a lesk na rty

Americká dermatologická asociace doporučuje čistit štětce každých sedm až deset dní. Z výzkumu však vyplývá, že 40 % zákazníků čistí štětce jednou za dva týdny a 20 % dokonce jen jednou za jeden či tři měsíce. Kromě toho by se líčicí náčiní mělo skladovat v uzavřených nádobách, aby se snížilo množství nečistot, bakterií a prachu, které by se na něm mohly usazovat.

Kosmetické štětce nejsou jedinou součástí make-upové soupravy, která je neuvěřitelně špinavá. Studie provedená klinikou Aventus potvrdila, že kosmetické štětce jsou špinavější než záchodové prkénko nebo toaletní štětka, ale také uvedla, že nejvíce znečištěnými kosmetickými předměty byly oční stíny, tvářenky a lesk na rty. Na všech testovaných položkách bylo nalezeno přes čtyři tisíce kolonií kvasinek a bakterií.

„Dokonce i poté, co člověk poprvé použije štětec na make-up, bude již vytvářet kolonie bakterií. Při každodenním používání začnou štětce automaticky shromažďovat nečistoty, znečišťující látky, mastnotu a odumřelé kožní buňky, a proto štětce na make-up fungují jako živná půda pro bakterie, které mohou vést k prasklinám a podráždění pokožky,“ uvedl podle britského deníku Daily Mail doktor a ředitel kliniky Aventus Suhail Alam. Pokud se kontaminovaný štětec dostane do kontaktu s okem, může dokonce způsobit alergické reakce a infekce.

Pět nejšpinavějších míst v domácnosti:

| Video: Youtube

Pozor na koberce a houbičky na nádobí

Pravdou je, že existuje více předmětů v domácnosti, které jsou špinavější než záchodové prkénko. Příkladem je kuchyňské prkénko, které má 200krát více bakterií. Ty se na něm hromadí hlavně kvůli krájení syrového masa. Dalším neobvykle špinavým předmětem v kuchyni jsou rukojeti kohoutků, které obsahují až 44krát více bakterií a také houbičky na umývání nádobí, které obsahují až 456krát více bakterií než záchodové prkénko. A to hlavně proto, že se nevyměňují tak pravidelně, jak by měly.

Ani koberce nejsou vůbec tak čisté, jak si možná myslíte. Bakterie se živí odumřelými kožními buňkami, a tak jsou koberce ideálním místem pro jejich uhnízdění. Výzkum ukázal, že na každých šesti centimetrech čtverečních koberce žije asi 200 tisíc bakterií, tedy 700krát více než na záchodovém prkénku.