Zeptali jsme se Dany Zmatlíkové, která je nováčkem letošních voleb, co od funkce zastupitelky očekává a jakým směrem se bude hnutí STAN ve Slaném ubírat.

„V zastupitelstvu se budu snažit nezklamat důvěru Slaňáků, kteří naši kandidátku svými hlasy podpořili. Jsem součástí týmu, společně se zkušenými zastupiteli Markétou Matouškovou a Jakubem Šircem budu prosazovat co nejvíce z našich programových priorit. Zásadním úkolem bude připravit město na skokový nárůst obyvatel spojený s výstavbou směrem na Blahotice, ve Kvíčku v Benaru a na Hájích. Pokud nechceme snížit komfort současných obyvatel, bude třeba se na zvýšení počtu obyvatel až o pět tisíc připravit v oblastech školství, kapacity volnočasových aktivit, dopravy, parkování, zdravotních služeb, kapacity čistírny odpadních vod i jinde,“ říká Zmatlíková.

Co se v minulém volebním období vašim kolegům podařilo a co byste rádi společně prosadili v tom nadcházejícím?
V minulém volebním období se podařilo prosadit obsazení pozice městského architekta, který při nových projektech město propojuje jako celek a zároveň promýšlí jeho jednotlivé části z hlediska lidí, kteří tam bydlí. V tomto volebním období bychom rádi pro město zajistili městského energetika. Ceny energií zatíží rozpočty obyvatel i města, oblast energetiky je složitá a hodně rychle se vyvíjí. Bez odborníka, který bude město důkladně znát, a bude proto schopen rychle reagovat na vládní programy a dotace v oblasti energetiky, přijde město o velké peníze i o možnost větší soběstačnosti.

Kromě toho, že jste inženýrkou ekonomie a daňovou poradkyní, jste také maminkou dvou dětí. Sice už jsou odrostlejší, ale zajímá vás třeba i oblast školství?
Ano. Školství je třetí významnou oblastí, které bych se v zastupitelstvu chtěla věnovat. Prioritou je samozřejmě dostatek míst ve školách i školkách. Covidovými uzávěrami trpěly děti nejvíce, teď potřebují naši pomoc. Chceme fér školství, výbornou školku i školu v dosahu bydliště – konec stěhování kvůli spádové škole. Chceme, aby námi navrhovaný odbor školství odbřemenil ředitele od papírování, a zbyl jim tak čas na vedení týmu. A aby pomoc pedagogicko-psychologické poradny byla rychlá a přímo ve Slaném. Nyní děti čekají na vyšetření a pomoc až rok, to je nepřijatelné. Podle odborníků na tom Slánsko není v oblasti vzdělávání dobře, 7,7 procenta dětí na Slánsku nedokončí základní školu, přitom průměr celé České republiky je 4,4 procenta. S nedokončeným vzděláním klesá šance na slušně placenou práci, slušné bydlení. Pokud školství teď nepomůžeme, problémy s bezdomovectvím a bezpečností narostou.

Pokud byste se nestali členy koalice a zůstali v opozici, jakým způsobem byste dění ve městě dokázali ovlivnit?
Věřím, že dobré nápady budou podporovány bez ohledu na uzavřené koalice, že v zastupitelstvu bude vládnout slušnost a orientace na společný cíl, kterým je Slaný - město pro všechny generace. V zastupitelstvu budu určitě kromě výše zmíněného podporovat i opatření k bezpečnému pohybu pěších a cyklistů po městě, slánskou nemocnici, komunitní projekty a spolkovou činnost, poradenství a pomoc lidem v nouzi.