Přestože se názvy stran a politických uskupení za čtyři roky poněkud proměnily, jejich počet zůstává v největším středočeském městě stejný jako před čtyřmi lety.

Dosavadní primátor Kladna Milan Volf tak povede i letos svoji Volbu pro Kladno (VPK), druhou nejúspěšnější kladenskou stranu z minulých voleb reprezentuje nově lídr kaskadérských týmů Leoš Stránský (ODS).

V Kladně bylo pro letošní volby sestaveno i zcela nové uskupení STAN a Pirátů nazvané Opravíme Kladno. V jeho čele stojí novinář, redaktor, vydavatel a předseda spolku Halda Roman Hájek (Piráti).

Nově i Přísaha

Kladenské ANO povede do voleb současný ředitel Sportovních areálů města Kladna a právník František Bureš. Svou kandidátku postavilo také KSČM, kde je lídrem ekonom a dosavadní radní města Kladna Vladimír Moucha. SPD povede Václav Bošek, živnostník a obchodní manažer.

Nově se o vedení Kladna uchází hnutí Přísaha. Lídrem je Jaroslav Pelc, místopředseda hnutí s třicetiletou zkušeností u bezpečnostních sborů. Ve městě letos vznikla také uskupení Koalice pro Kladno (ČSSD a Zelení), vedená advokátem Jiřím Kuncem a Společně pro Kladno (TOP 09 a KDU-ČSL), jejich kandidátku vede zastupitel a vědecký pracovník Petr Soudek.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.

Komunální volby v Kladně vyhrála v roce 2018 Volba pro Kladno, získala 13 mandátů v zastupitelstvu, které má 33 členů. Druhá skončila ODS se sedmi mandáty. Za hnutí Kladeňáci (již zaniklé) bylo tehdy zvoleno pět zastupitelů. Čtvrté ANO získalo v Kladně čtyři mandáty, dva zastupitele měla na pátém místě KSČM. Šestá byla SPD se dvěma mandáty. 

Vítězná Volba pro Kladno město do září 2020 nevedla, Kladno řídila koalice ODS, Kladeňáci a ANO v čele s Danem Jiránkem (ODS), Volf se primátorem stal poté, co Jiránka zastupitelé odvolali. Vedení se poté ujali členové Volby pro Kladno, KSČM a dva bývalí členové ANO.

Letošní komunální volby se uskuteční 23. a 24. září.

Podívejte se, kdo kandiduje na Kladensku. Klikněte ZDE.

Strany, koalice a lídři

Název volebního uskupení Lídři
Volba pro Kladno Milan Volf
ODS Leoš Stránský
ANO František Bureš
Opravíme Kladno (Piráti a STAN) Roman Hájek
Koalice pro Kladno (ČSSD a Zelení) Jiří Kunc (ČSSD)
Společně pro Kladno (TOP 09 a KDU-ČSL) Petr Soudek
KSČM Vladimír Moucha
SPD Václav Bošek
Přísaha Jaroslav Pelc