Zásadní roli v zadržení možné migrace by podle něj mělo sehrát Turecko, podobně jako v minulých letech. „Teď se mají vyjednat další miliardy euro pro Turecko,“ řekl Babiš Deníku.

Na mezinárodní spolupráci v této otázce sázejí i další účastníci debaty, lídr koalice Spolu Petr Fiala a Ivan Bartoš, jenž vede předvolební koalici Pirátů + STAN. „Máme Schengenský prostor a představa, že budeme řešit nějaké uprchlíky třeba u Domažlic, i když naši policisté pomáhají na jeho hranicích, prostě není realistická,“ míní Bartoš.

Fiala je přesvědčen, že lidem prchajícím z Afghánistánu je třeba pomoci. „Ne ale tím, že je přijmeme dovnitř do Evropské unie, ale že jim pomůžeme v zemích toho regionu,“ uvedl Fiala. Podle něj přitom není třeba „strašit lidi“, neboť evropští politici na otázky migrace nahlížejí mnohem méně vstřícně než v době migrační krize před šesti lety. „Tehdy část evropských zemí chtěla přijímat migranty,“ připomněl. „Když se dnes podíváte na výroky všech předních představitelů evropských zemí včetně Německa, všichni říkají: Ne, tentokrát nemůžeme přijímat žádnou migrační vlnu,“ konstatoval.

Na záznam debaty o migraci se můžete podívat zde:

Unikátní debata Deníku. Tentokrát na téma Afghánistán a migrace. | Video: Deník

Pravidelné čtvrthodinové Debaty Deníku s trojicí aspirantů na premiérskou funkci se budou konat až do voleb. Vzhledem k tomu, že za týden začíná nový školní rok, bude tématem příští debaty školství.