„Zeptejte se mě, když vyhrajeme volby, a pokud mě pan prezident pověří a budeme sestavovat vládu, tak já vám potom odpovím,“ uvedl pouze neurčitě. Dnešní první čtvrthodinové debaty volebních lídrů se dále zúčastnili Ivan Bartoš (Piráti + STAN) a Petr Fiala (Spolu).

Podle velké ankety našeho listu, jíž se zúčastnilo 13 300 respondentů, se lidé při hlasování orientují především podle volebních programů. Alespoň to o sobě tvrdí. Sociolog a ředitel společnosti STEM Martin Buchtík nedávno Deníku řekl: „Lidé se rozhodují na základě mixu, kam se vejdou zkušenosti, osobnost lídra, minulost strany nebo názory vrstevníků. Nikdo ale nečte volební programy. Ty mají desítky stran, a navíc nejsou zakotveny v ekonomické a sociální realitě.“

close info Zdroj: Deník zoom_in V dotazníku účastníci ankety uvedli, že nejdůležitějším kritériem je pro ně dosavadní zkušenost se správou země, kraje či obce (35 procent), poté volební program (30 procent), nekorupční minulost strany (12 procent) a osobnost lídra (11 procent).