Lidé, kteří nechtějí slavitstředeční státní svátek doma, si mohou vybrat z několika akcí, jež mohou navštívit.

Knihovnu obsadí literární hrdinové

Den Středočeského kraje se uskuteční již počtvrté v kladenské vědecké knihovně nacházející se naproti autobusovému nádraží. V předchozích letech jste zde mohli potkat pracovníky převlečené za horníky. Vloni bylo zvoleno secesní téma.

Podle ředitelky Ivany Feldmanové letos chtějí pracovníci navázat na celostátní anketu Kniha mého srdce. ,,Zvolené téma letošního dne je Knihovna literární. Pracovníci budou návštěvníky obsluhovat a provázet knihovnou v kostýmech literárních hrdinů. Exkurze do zákulisí zařízení se uskuteční v 9.30 a 11.30 hodin. Hosté si prohlédnou sklady, pracoviště nákupu a zpracování knih a další prostory, které nejsou při běžném provozu veřejnosti přístupné,“ vysvětlila ředitelka Středočeské vědecké knihovny v Kladně.

Celá akce se bude konat od 9 do 14 hodin. Písničkář, spisovatel a televizní moderátor Jan Burian vystoupí ve studovně v 10.30 a 12.15 hodin. Kromě toho se návštěvníci budou moci zúčastnit soutěže, kde budou poznávat literární hrdiny, nebo si mohou zakoupit výrobky dětí z Dětského domova Ledce. Noví čtenáři se také budou moci zaregistrovat zdarma. V loňském roce tuto akci navštívilo zhruba 650 lidí.

Do muzea se vrátí 19. století

Ve Sládečkově vlastivědném muzeu se zase vydají do 19. století. ,,Navazujeme na předchozí roky, kdy se cestovalo do pravěku a pak do středověku. Návštěvníci budou mít opět možnost navštívit množství dílen a setkat se s historickými osobnostmi,“ vysvětlila pracovnice kladenského muzea Ivana Zágnerová.

Děti si zde například vyzkouší, jestli by je bavily hry tehdejší doby. Budou tady totiž vyšívat iniciály do kapesníku, drátkovat hrnky, střílet prakem, učit se krasopis nebo hrát kuličky. Návštěvníci si také poslechnou komponovanou recitaci Máchova Máje, kterou si připravila členka slánského divadelního souboru Vrtule Iveta Schagererová.

Vloni akci Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně navštívilo zhruba 800 lidí. Středeční program se bude konat od 10 do 16 hodin. Návštěvníci muzea by doma neměli zapomenout kapesní nožík a hrneček vhodný k odrátkování.