Zájemci si mohli v neděli prohlédnout lánské Muzeum Alice G. Masarykové a Českého červeného kříže. Na programu byly kostýmované prohlídky a přednášky. Budovu současného muzea, který se nachází na dolním konci ulice Za Školou, nechala v roce 1928 Alice Masaryková postavit vlastním nákladem. Stavba včetně okolní zahrady pak sloužila jako vzorný sociální dům a jako jedna z prvních poraden pro matky s dětmi. Ta zde fungovala až do roku 1991.

„Doktorka Alice G. Masaryková je stále nedoceněnou osobností, která udělala velmi mnoho pro Československý červený kříž i pro celou Československou republiku. Stále ale stojí ve stínu svého otce prezidenta T. G. Masaryka. Mnoho lidí si ji také plete s její matkou Charlottou,“ uvedla Magdalena Elznicová Mikesková, ředitelka Muzea TGM Rakovník, pod jeho správu spadá Muzeum Alice G. Masarykové a Českého červeného kříže.

Osobnost Alice G. Masarykové připomíná také cyklus přednášek a představení věnovaný silným a emancipovaným ženám. „Přednášky pořádáme v muzeu nesoucím její jméno až do podzimu 2024. Návštěvníci tu mají příležitost poznávat příběhy o odvaze, úspěchu, charitě, módě, ale i lásce,“ dodala ředitelka.

Pochodu se zúčastnilo celkem 24 účastníků z toho 10 šlo z Prahy. Na závěr akce položili členové OS ČČK Praha 1 a několik účastníků pochodu kytici na hrob Alice Garrigue Masarykové.