Jak sám Josef Fousek říká, ve skutečnosti se narodil třikrát. Nejprve 12. března 1939 v Kladně, a pak ještě dvakrát po zdravotních problémech se srdcem, a to 7. dubna 1987 na jednotce intenzivní péče v Kroměříži a 5. března 1999 na kardiochirurgii na Karlově náměstí v Praze.

Na přelomu 60. a 70. let absolvoval Lidovou konzervatoř výtvarné fotografie u profesora Jána Šmoka. Do povědomí české veřejnosti se poprvé zapsal jako host Miloslava Šimka v pořadech Divadla Semafor a později Divadla Jiřího Grossmanna, kde také účinkoval až do roku 1998. Pak začal vystupovat se svými recitály Nemám čas lhát a Bez náhubku.

Je autorem románu Eman a Kornelie, boží lidé, a dalších více než dvou desítek knih. Je rovněž autorem textu legendární písně Až mě andělé, který zhudebnil a nazpíval Petr Spálený. V mládí boxoval.

V prosinci roku 2005 mu bylo uděleno čestné občanství města Kladna. Je také členem Síně slávy hudební ankety čtenářů Kladenského deníku Otík.

A co Josefu Fouskovi dělá největší radost? „Že lidé čtou moje knížky a chodí na má vystoupení. Před každým mám strach, že nikdo nepřijde, a pak je vždy plno," prozradil Kladenskému deníku jubilant, který se statečně pere se všemi zdravotními trablemi.