Na louce pod kopce svatého Jiří se opět sejdou stovky rytířů, aby před zraky tisíců návštěvníků svedli jednu z největších středověkých bitev Evropy. Areál festivalu bude otevřen v sobotu 27. dubna úderem 10. hodiny.

Jak uvedl ředitel festivalu Josef František Král, letos čeká diváky návrat ke kořenům historického šermu. "Jak byl minulý 30. jubilejní ročník divoký a k prasknutí naplněný akcemi a programem, letos bychom se rádi vrátili opět k poklidnému duchu doby. To však neznamená, že bychom vás o něco ochudili. Naopak, i letos se můžete těšit na skvělý program plný zážitků a historického ponaučení jak pro malé tak velké diváky," vyjádřil se ředitel.

Do Libušína se opět sjedou rytíři z celé Evropy. "Chybět nebudou kejklíři, divadelní šermíři, muzikanti a hlavně bojovníci z obdobní celého středověku od nezkrotných vikingů, přes udatné feudální rytíře až po ranně renesanční lancknechty," předeslal Král.

Připomeňte si hlavní bitvu z roku 2022:

Bitva Libušín 2022 | Video: Deník/Jitka Krňanská

Kromě velké bitvy, která vypukne v 15.30 hodin, bude velkým lákadlem festivalu bojový šermířský trunaj. "Jedná se o soutěž ve středověkém šermu, kde se počítají zásahy soupeře provedené korektní technikou. Vyhrává ten, kdo v rámci tradičních šermířských technik nasbírá nejvíce bodů, resp. třikrát soupeře zasáhne tak, že v reálném boji by se jednalo o zásahy smrtelném," vysvětlil princip šermířského turnaje ředitel festivalu.

Diváci se mohou těšit na tzv. allgotika turnaj, ve kterém mezi sebou bojují protivníci z různých období středověku. Lze tedy porovnávat různé šermířské školy, dobové taktiky i různé pojetí šermu tak, jak se v průběhu středověku měnilo a vyvíjelo. Turnaj začne od 11 hodin. Finále vrcholné kategorie se uskuteční od 14. 30 hodin.

Další velkým lákadlem festivalu bude lukostřelecký turnaj. "Umění lukostřelby na festivalu Bitva Libušín představí jeden z nejpovolanějších, a to Dalibor z Kozojed se svojí družinou Žoldnéři. Nejen že se jeho lučištníci v hojném počtu aktivně zúčastní bitvy, ale nabídnou i něco víc. Během doprovodného programu budou diváci moci až do 15 hodin navštívit jeho střelnici, vyzkoušet si střelbu ze středověkého luku a seznámit se s celým tímto oborem," pozval všechny Josef František Král s tím, že od 17.45 hodin se uskuteční dobový turnaj v lukostřelbě.

Program festivalu:

10:00 Otevření areálu
 
​10:15-15:00 Středověká střelnice- vyzkoušejte střelbu z luku nebo kuše

11:00-15:00 Bojový šermířský turnaj

​13:00-13:20 Berounští měsťané- škola šermu - show se středověkými zbraněmi


13:20-14:00 Berounští měšťané- ukázka palných zbraní, střelba z obléhacího stroje

14:00-14:15 Středověká hudba

​14:15-14:30 Proces s čarodějnicí- divadlo se zapojením diváků
 
​14:30-14:40 Finále Bojového šermířského turnaje Mosty 5x5
 
​14:40-15:00 Žoldnéři- pohybové divadlo plné šermu
 
​15:30-17:30 Bitva Libušín Pocta Janu Žižkovi aneb Poučný příběh o tom, jak sedlák válkou zlákati se nechal
 
​17:45-19:00 Turnaj v lukostřelbě- atraktivní disciplíny, mistrovské výkony
 
​20:30- ? Peregrin unplugged- středověká hudba v krčmě