Město Buštěhrad se spojilo s organizátory tradičních historických slavností Mračení, které se konají už devět let, vždy na jiné kulturní památce Středočeského kraje. Letošní se uskuteční nadcházející sobotu na zámku v Buštěhradu.

Historie slavností

Slavnosti procestovaly už pořádný kus světa. Začínaly na středověké tvrzi Mrač u Benešova (pozn.: všímavější postřehli nápadnou shodu mezi místem Mračí a názvem slavností Mračení), odkud byly po pěti letech obecním zastupitelstvem vypuzeny, aby navštívily starobylé městečko Pyšely, zámek Berchtold, pozdně gotickou tvrz Tuchoraz, než dorazily na buštěhradské panství.

Oprava zámku

Mnozí z Kladeňáků netuší, že město za jeho humny má dlouhou a slavnou minulost. V srdci města po staletí stával středověký hrad, až ho za dob třicetileté války vyplenili a podpálili Švédové. Četné stavební pozůstatky jsou v zástavbě obytných domů patrné dodnes.

Nedaleko hradu vyrostlo zámecké panské sídlo, které se dochovalo až do dnešních dnů. Zub času na něm ale zapracoval. Nedávno se Středočeský kraj rozhodl památku v katastrofálním stavu zachránit, a tak se dnes může pochlubit novými krovy a střechou nad celým objektem.

Zámecké slavnosti

Pokud vás zajímá osud zámku, nebo máte rádi historii, hudbu, divadlo, zkrátka dobrou zábavu pro celou rodinu, nezapomeňte dorazit v sobotu 10. září od 13 hodin do zámecké zahrady buštěhradského zámku. Přijet můžete autobusem z Kladna nebo Prahy. Do zahrady je to od zámku jen pár kroků kolem kostela sv. Kříže, do jehož interiéru můžete také nahlédnout.

V programu vystoupí skvělá rockově-historická kapela Quanti Minoris z Brna nebo folková sestava Knezaplacení. Dalšími muzikanty bude téměř domácí skupina, která si říká Buštěhradská dráha a hraje čistokrevné country. Míra Michálek a spol. je zase ostříleným bardem s kytarou a vládne nejen zpěvu, ale i mluvenému slovu.

Hudbu budou doplňovat pohádky, historie, dobové tržiště, atrakce a hry pro děti, historická módní přehlídka, ukázky vojenského tábora a klubů vojenské historie.

Organizátoři nezapomínají ani na žaludky návštěvníků. V pohotovosti budou stánky z dobrotami pro masožravce i vegetariány.

Film Lidice

Největším lákadlem asi bude večerní projekce českého velkofilmu Lidice. Ta začíná po setmění ve 20 hodin. Diváci zhlédnou výjimečný snímek o osudech lidí, kteří se provinili pouze tím, že se ocitli v nesprávnou dobu na špatném místě. Strhující osudy podle pravdivých příběhů buštěhradských sousedů, které jste možná znali osobně.

Přijeďte na zámek

Celým odpolednem bude provázet neotřelý moderátor Poutník Hroch. Celodenní vstupné na akci, včetně večerní projekce, činí 80 korun, samostatné na promítání filmu 50 korun.

Pořadatelé žádají návštěvníky, aby nevstupovali do objektu zámku, kde je staveniště a hrozí možné zranění. Autor: Petr Berka