Jan Krafka, Eva Nádaždyová, Miroslav Večerka, Zuzana Mixová a další herci Středočeského divadla v Kladně si od září příštího roku pravděpodobně užijí několik měsíců cestování po jevištích země České mnohem více, než byli doposud zvyklí. Jejich domovskou scénu totiž čeká rozsáhlá rekonstrukce podle návrhu architekta Davida Vávry.

Radní Kladna na svém posledním předvánočním zasedání projednávali návrh ředitelky Kultury pro Kladno Blanky Bendlové týkající se provozu divadla po dobu jeho opravy. Diváci podle vyjádření vedení radnice o svá oblíbená nepřijdou.

Vše se ale bude odvíjet od kladného vyřízení žádostí stavebního povolení a dotace na rekonstrukci, která by podle předběžných odhadů měla stát 150 milionů korun.

Pokud se tak stane, po skončení stávající divadelní sezony na konci června bude Středočeské divadlo Kladno na jeden rok uzavřeno. „Na celou jednu sezonu sice ztratíme svou domovskou scénu, ale podařilo se nám domluvit s několika divadly hostování,“ slíbila Bendlová. Pro kladenské diváky bude soubor vystupovat v prostorách Divadla Lampion. Další představení uvede v Městském divadle Slaný.

„Některá zahrajeme v pražském divadle Pod Palmovkou, se kterým jsme navázali v letošní sezoně spolupráci při hře Jaromír Jágr, Kladeňák. Zvažujeme i možnost, že by naše představení byla zařazena do předplatitelského plánu Žižkovského divadla Járy Cimrmana,“ řekla Bendlová.
Kromě takzvaně pevných scén má divadlo připraveno i několik zájezdů. Administrativní zázemí najde po dobu rekonstrukce částečně v Divadle Lampion a také v prostorách nedalekého objektu Jozífky.

Ačkoli bude situace komplikovaná, chystá divadlo na druhou polovinu příštího roku dvě premiéry. První bude autorská pohádka režiséra Tomáše Svobody, která by měla být inspirována příběhy Harryho Pottera. Je určena žákům druhého stupně základních škol. Druhou premiérou bude česká klasika, dramatizace slavné knihy bratří Mrštíků Rok na vsi.

Nově zrekonstruované divadlo by mělo být otevřeno v září roku 2011. Soubor pro tuto příležitost nastuduje zcela novou hru. Diváci se mohou těšit také na nové prostory. „Zmenší se sice počet míst pro diváky, ale úměrně tomu se zvýší pohodlí. V divadle navíc vzniknou lóže a i jeviště čeká zásadní proměna, která umožní nastudovat nové hry. Divadelní kavárna nabídne výhled do přilehlého parku, v němž může vzniknout letní scéna,“ nastínila ředitelka.

S nově rekonstruovanou budovou čeká divadlo i změna názvu. Středočeské divadlo Kladno se přejmenuje na Městské divadlo Kladno. „Jedná se o návrat k historickému názvu. Už se nebude opakovat situace, kdy se při jednání s ředitelkou Blankou Bendlovou například starosta Slaného Ivo Rubík, který je zároveň středočeským zastupitelem, na základě stávajícího názvu domníval, že divadlo je zařízení kraje,“ řekl k tomu kladenský primátor Dan Jiránek.