Co se v Tašce děje nového?

Václav: Letos pracujeme na dvou projektech. První z nich se týká ´dospělé´ Tašky, což je nová pohádka Dlouhá, Široká a Bystrozraká. Druhý připravujeme a našimi kamarády z kladenské Zahrady (pozn.: poskytovatel sociálních služeb dětem, mládeži a dospělým se speciálními potřebami a omezenou schopností sebeobsluhy). Její klienti do něj bodu zapojeni. Více o něm zatím nechceme prozrazovat. Snad jen, že ho představíme na konci dubna.

Prozraďte alespoň něco více o pohádce Dlouhá, Široká a Bystrozraká?

Jana: Je to především pohádka pro děti, od tří let až do konce základní školy. Bavit se při ní ale jistě budou rodiče i prarodiče, strýcové i tety.
Václav: Pohádka je, jak máme v oblibě, rodinného typu.
Naďa: Představení obsahuje více žánrů než jen pohádkový. I hororové. Ty se ale odehrávají v zákulisí a divák je neuvidí (smích).

Co vaše postavy v pohádce Dlouhá, Široká a Bystrozraká představují?

Jana: Jsme kontejnery, které se kouzlem promění do světa lidí. Jsme tři holky. Když jsme uvažovaly o nové pohádce, přemýšlely jsme, od čeho se odpíchnout. Je spousta známých dvojic a už méně trojic. Rozhodly jsme se předělat známou trojici Dlouhý, Široký a Bystrozraky do dívčí podoby.
Naďa: Z původní pohádky ale zbyl jen podobný název a určité vzhledové rysy.
Jana: Jedna je delší, druhá širší a třetí blbě vidí. Diváci a hlavně děti si s námi mohou zatančit a zazpívat. Finále je takové, že by se s námi měly naučit třídit odpad jak už napovídá motto představení: Žlutá, modrá, zelená, víme co to znamená.
Naďa: Víc asi prozrazovat nebudeme, abychom diváky nechaly napjaté. Snad jen naznačíme, že možná přijde i Alík. A v představení se objeví i výtisk Kladenského deníku.
Hanka: Prostě to není jen o popelnicích, ale představení nabídne i spoustu zábavy.

Bude toto vaše představení doprovázet živá kapela?

Václav: Tentokrát to budou známé hity doplněné o naše texty, a to v reprodukované podobě. Snažili jsme se vytvořit představení, které bude finančně dostupné pro pořadatele. Tedy o méně vystupujících. Jedná se o variabilní představení, které můžeme uvést na velkých i menších akcích, například ve školách.
Jana: Na hudbě jsme spolupracovali se Základní uměleckou školou v ulici 5. května.

Proč jste si pro uvedení premiéry vybrali právě klub Auto Da Fé?

Václav: Jeho prostory jsou vhodné. Lze tady udělat velmi pěkné akce pro děti. Po celou dobu představení bude klub nekuřácký.
Naďa: Uvedli jsme tady i naše dvě předchozí premiéry.

Jak dlouhý čas uplynul od vaší zatím poslední premiéry?

Václav: Dva roky od uvedení Líného Kuby.

Proč tentokrát pohádka s ekologickým podtextem?

Václav: Dotaci na představení se nám podařilo získat z odboru životního prostředí kladenské radnice. Je to vlastně první projekt, který jsme udělali na zakázku. Zpočátku jsme si řekli, že o životním prostředí toho víme dost a za týden bude pohádka hotová. Nakonec přípravy trvaly rok a půl.

Kolik představení už jste v minulosti vytvořili?

Václav: Bylo jich mnoho, vzhledem k tomu, že začátkem května oslavíme už osmnáct let své činnosti.
Jana: Některá fungovala dlouhodobě, jiná byla premiérou a zároveň derniérou.

Chystáte ke své letošní plnoletosti, tedy osmnácti letům existence, nějaké speciální vystoupení?

Václav: Ne, to si asi necháme až budeme slavit dvacetiny. K plnoletosti jsme si nadělili dva letošní nové projekty, z nichž máme radost. Narozeniny asi oslavíme 20. května, kdy se koná další charitativní Den pro Zahradu Kladno. Prozradíme, že letos zde vystoupí herci Švandova divadla.

Které vaše dosavadní představení mělo u diváků největší úspěch?

Václav: Asi Špalíček. Dočkal se nejvíce zpracování. Hráli jsme ho s herci z Tašky, v jiné variantě s klienty Zahrady, máme ho i v loutkové podobě.