„Akci jsme s Pavlem Burešem začali vymýšlet před šesti lety, protože se blížilo dvousté výročí narození zednického mistra Jakuba Bursy. Akcí chceme ukázat krásu lidové architektury a přiblížit práci zednických, tesařských i kamenických mistrů,“ objasnil zrod myšlenky pro uspořádání akce Oldřich Janota z Kotěrova centra architektury. „Slánsko se může chlubit například klasickými dřevěnými zvonicemi, kterých je tu opravdu hodně. Kdysi tato krajina byla zajímavá také tím, že se zde stavěly hrázděné konstrukce vesnických staveb, což je velmi vzácné. Chtěl bych, aby si veřejnost uvědomila, že tu nemáme jen hrady, zámky a církevní stavby. Je potřeba také ctít drobnou architekturu a kulturní krajinu, kterou nám tady zanechali předkové, a nějak se k ní chovat,“ řekl druhý z dvojice iniciátorů Pavel Bureš z Národního památkového ústavu. 


Po celý víkend se v muzeu každou hodinu konaly prohlídky s průvodcem, k vidění byly také ukázky tradičních řemesel. Návštěvníci si mohli užít také komentované prohlídky samotné obce, při kterých se podívali například k pomníku Václava Beneše Třebízského, ke kapli svatého Martina či ke skalním sklepům. K vidění bylo také několik krátkodobých výstav. V sobotu odpoledne vystoupili Vranští pěvci, zájemci si mohli vyslechnout také dvě zajímavé přednášky. Pokřtěna byla nová publikace Lidové stavby středočeského kraje – jih.


„V době kdy se věnujeme rozvoji škol a dalších věcí, trošku opomínáme, že je potřeba se věnovat také některým památkám a soustavně dávat peníze na jejich opravu. Velice si vážím toho, že se podobné akce konají, protože nám připomínají, že musíme věnovat péči i těmto památkám,“ podotkl starosta Slaného Martin Hrabánek. Důležitost péče o památky zdůraznil také třebízský zastupitel Tomáš Jiřikovský.

„Když před rokem pracovníci památkového ústavu navrhli, aby se Třebíz zapojila do téhle akce, tak jsem se zaradoval. Nadšení a radost z toho, že má obec nádherné stavby a zachovalou architekturu, bohužel nesdílí všichni občané. Doufám, že tahle akce pomůže k tomu, aby lidé pochopili, že má smysl se snažit o ochranu a obnovu některých památek,“ přeje si Tomáš Jiřikovský.