Starostka města Jitka Leflerová v kroji a v kočáru taženým párem žlutých haflingů dělala všechno pro to, aby do zahrady putovalo co nejvíce lidí. Z části se to povedlo, ale bylo také dost zklamaných návštěvníků.

Chyběly slibované stánky, dobové tržiště, ukázky vojenského tábora a klubů vojenské historie a to nejdůležitější, nebylo se kam posadit. Projekce velkofilmu Lidice byla hlavním tahákem prosluněné soboty.

„Oslovila nás agentura Mračtí. Organizace se rád ujal místostarosta Petr Sejkora. Zámecká zahrada, východní a střední část patří Středočeskému kraji, našemu městu křídlo západní. Chceme tímto upozornit na to, že se tady něco děje a navázat na tradici odpočinkového místa, které by sloužilo všem občanům. Do západního křídla, které se již rekonstruuje se nastěhuje náš úřad během začátku příštího roku a my uvolníme prostory školce. V současné době není exkurze možná, je to staveniště. Po dnešku, doufám, lidé přišli na to, že v budoucnu by se v zahradě mohlo konat hodně zajímavých akcí,“ svěřila se starostka města Jitka Leflerová.

Program nabíral do obrátek. Hudební blok zahajovala domácí country kapela Buštěhradská dráha, následoval písničkář Míra Michálek, mezitím sledovaly děti pohádku o rytíři a draku. Dále se představila brněnská skupina Quanti Minoris, k vidění byla dobová módní přehlídka a před promítáním filmu Lidice zahrála folková skupina Knezaplacení.
Zahradu zámku si prošel Václav Říha.

„Žiji v Buštěhradu osmaosmdesát let. Kde právě stojíme bylo letní kino, kousek dál lesní studánka. Je to dva měsíce, co se chátrající kino zbouralo a terén se dorovnal. V zámku byla hudební škola, kam jsem chodil. Další jeho část patřila statku. Nyní je to alespoň trošku upravené, podle mého názoru to má budoucnost,“ řekl pamětník.

Také Petr Berka z organizace Mračtí přiznal, že první dojem při prohlídce zahrady nebyl zrovna růžový. Všichni se ale shodli na tom, že objekt s pohnutou historii a s naprosto neskutečným přírodním amfiteátrem je poněkud zanedbaný. Uvidí se za pár let. Barokní zámek se zahradou vybudovaný v letech 1699 až 1705, se kterým si zle pohrál zub času se přece jenom dočká zvelebení.

Autor: Břetislav Kostka