Devět mužů a pět žen z fotografického kroužku FOKR to s objektivy svých fotoaparátů umí. Dokazuje to jejich první společná výstava s názvem Hledání světla v Galerii Kladenského zámku. Přístupná je zde až do 5. března.

FOKR sdružuje amatérské FOtografy Kladenského Regionu, nadšence, kteří jsou otevření konstruktivní kritice své tvorby, a hlavně se chtějí neustále učit něco nového. Počátky FOKRu spadají do roku 2006, oficiálněji však začal fungovat až o čtyři roky později. Prvotní impuls byl najít si pravidelný čas na focení, mít nějaký prostor, kdy by se mohli členové fotografii věnovat.

Při vernisáži výstavy v Galerii Kladenského zámku řekl v úvodním slovu známý fotograf Jaroslav Pergl: „FOKR zvedl naši pochodeň a věřím, že ji ponese dál."

S pracemi FOKRu se Kladeňáci dosud setkávali především při umělecké výstavě pod širým nebem Kladenské dvorky nebo v Kavárně Ateliér, která je jakýmsi zázemím kroužku. Její členové se zde přibližně jednou měsíčně scházejí, aby si určili námět svých prací, ty pak porovnávají se snímky jiných obdobných skupin z celé republiky v rámci takzvaného mapového okruhu.

Kroužek tvoří fotografové různého věku, v rozmezí od sedmnácti do pětasedmdesáti let. Jedním z tech starších, je kladenský fotograf Luděk Švorc. „Někdy mi mí vrstevníci říkají, proč se cpu mezi ty mladé. Mě to ale mentálně posiluje a zpomaluje to mé stárnutí. Je mi s nimi dobře," poznamenal Švorc.

Na výstavě v Galerii Kladenského zámku je patrná pestrost témat, kterým se členové FOKRu věnují. „Z mého pohledu mají některé se snímků opravdu vysokou výstavní úroveň," zhodnotil práce svých kolegů Luděk Švorc.