Gladly S.W. se letos zúčastnili rozhlasové soutěže country talentů. Když začalo hlasování posluchačů, vypadalo to velice dobře. S převahou hlasů zvítězila jejichpíseň Vítr nad Berounkou, k níž hudbu i text složil kytarista Josef Mareček.

Stejná skladba získala prvenství i v následné soutěži o Pohár Country Rádia. Nechala za sebou dalších tři sta dvacet písniček.

Po takovém úspěchu byla vlastně povinnost nahrát cédečko. Křest nosiče Za 5 minut dvanáct se uskutečnil tento týden v kladenském Country clubu Dřevák za účasti několika významných kmotrů – Josefa Fouska, Miki Ryvoly, Johanky Hubičkové, Ládi Kučery a Jaromíra Šrouba.

Frontman skupiny Milan Procházka pochází z Braškova. „V deseti letech jsem začal chodit do hudebky na harmoniku. Už tenkrát jsme vystupovali na veřejnosti. Ve střední škole jsem se sám učil na kytaru, později jsem hrál se skupinou Orion, dnes Černá kočka, na baskytaru. Dokonce jsem v sedmdesátých letech krátce zpíval v pražském Lucerna baru,“ vzpomíná Procházka.

Jako čundrák, vodák a romantik se ve svých pětadvaceti letech zaměřil na country a folk. „S tímto žánrem jsem prošel více skupinami. Moje řeka byla a je jenom Berounka, od Chrástu až do Berouna. Srdeční místo je Nadryby. Kolem jsou malebné nezalidněné vesničky, to mám nejraději,“ svěřil se Milan Procházka.

Před třemi roky se na jedné oslavě potkal s kytaristou Josefem Marečkem. V té době hrál Gladly folk v jiném složení. Název evokoval u některých lidí až příliš vyhraněný žánr.

Nakonec folk zaměnili za S.W. Nynější složení kapely je: harmonikář Honza Šmejkal, basák Jirka Fejtek, kytarista Josef Mareček a kytarista Milan Procházka.

Mají dalších třicet vlastních skladeb, kdy text obstarává Mareček a hudbu Procházka. „Loni v srpnu jsme byli zahrát vodácké partě v Čechově mlýně ve Šlovicích. Seděl tam Honza Vyčítal z Greenhornů. Naše písnička Patrona z války se mu líbila. Během tří neděl jsme stáli ve studiu. Naše skladba se dostala na poslední CD Greenhornů, na rádiích je hraná téměř denně a dá se říct, že je to hit,“ říká Procházka.

Gladly S.W. nemají tvorbu postavenou na vokálech. „Dnešní písničky jsou přearanžované ohromujícími sóly a myslím, že lidé takového pojetí mají dost. Písnička musí zaujmout textem a jednoduchou, ale chytlavou melodií,“ dodal frontman.

Jako vítězové zmíněné soutěže si Gladly S.W. zahráli na festivalu Fontána před tisícovým publikem. Podle jejich slov to byl šok. Vždyť předtím většinou plnili malé hospůdky – Bažinu, Chaloupku a hlavně restauraci v Dolním Bezděkově. Teď musí potvrdit, že výhra v rádiu nebyla náhoda. Chtějí se představit větší části republiky. Svoje fanoušky nesmí zklamat. Další pecky jsou v šuplíku, materiál na druhé CD je připravený.

Autor: Břetislav Kostka