Dvě prestižní nominace získala členka uměleckého souboru Městského divadla Kladno Marie Štípková. Oba úspěchy slaví za roli Géši Gottfriedové v inscenaci Brémská svoboda. Tragikomický příběh podnikavé ženy, která je v cestě za svým snem ochotna jít přes mrtvoly, Marii Štípkové vynesl ocenění širší nominací na Cenu Thálie 2015 za mimořádný jevištní výkon a také zařazení mezi tři kandidátky, spolu s Ivou Janžurovou a Janou Plodkovou, na Cenu divadelní kritiky 2015 v kategorii ženský herecký výkon.

Vyhlášení a předání cen se uskuteční v neděli 20. března v divadle Minor po představení Libozvuky.

Jak vnímá Marie Štípková takový úspěch a co si vlastně myslí o postavě Géši Gottfriedové? Na to se úspěšně herečky ptal Kladenský deník.

Co pro vás znamená širší nominace na Cenu Thálie 2015 za mimořádný jevištní výkon?
Obrovskou čest! Nesmírně si vážím, že mohu být v tak vybrané společnosti kolegyň – hereček. Umění mnoha z nich jsem obdivovala z hlediště a s několika z nich jsem se už potkala i na jevišti.

Co si myslíte o své postavě Géši Gottfriedové? Jsou vám takto silné ženy sympatické?
Géša podle mého názoru není prvoplánově silnou hrdinkou. Její vnitřní síla je probuzena okolnostmi a touhou po možnosti žít svůj život ne podle pravidel maloměšťácké společnosti, ale dle svého srdce. Fascinuje mě, jak velká síla se skrývá v navenek křehkém stvoření. Tím je mi Géša velmi sympatická, stejně tak jako ženy jí podobné. Ženy, které svou sílu nepotřebují demonstrovat, ale v pravou chvíli ji umějí použít.

Čekala jste, že tato vaše role v inscenaci Brémská svoboda nezůstane nepovšimnuta?
Nijak zásadně jsem nad tím nepřemýšlela. Napadlo mě to vlastně až po ohlasech z Pražského divadelního festivalu německého jazyka.

V jakých dalších rolích vás návštěvníci mohou v kladenském divadle vidět?
Diváci mě mohou vidět například v hlavní roli dramatizace románu I. B. Singera Jentl. Tohle dílo si všichni spíš vybaví ve spojení s filmovým zpracováním s Barbarou Streisand v hlavní roli. Dále hraji ve všech třech inscenacích režiséra Dana Špinara. V Miláčkovi Suzzane Walterovou, v Marii Antoinettě jsem přebrala roli Vévodkyně de Polignac a v Nočním motýlovi Milostivou paní a Šéfovou z vinárny Provencal.

Jak se těšíte do budovy opraveného divadla?
Popravdě už se mé těšení trochu vyčerpalo neustálým odkládáním. Po skoro šesti letech si téměř neumím představit, že se tento sen konečně stane skutečností.

Vždy jste se chtěla stát herečkou?
Ne. V dětství jsem chtěla být zdravotní sestrou nebo veterinářkou, ale pohled na krev mi nedělal dobře. Tak jsem si usmyslela, že se stanu herečkou, abych si na lékařku nebo veterinářku mohla alespoň hrát.

Vzpomenete si na svou úplně první roli?
Poprvé jsem se na prknech, která znamenají svět, ve skutečnosti tedy znamenala Těšínské divadlo, objevila jako malenka Jelenka v muzikálu pro děti Neználkovy příhody. Bylo mi tehdy třináct nebo čtrnáct let.

Marie Štípková

Marie Štípková se narodila v Českém Těšíně, kde také navštěvovala gymnázium. Herectví vystudovala na DAMU, po absolutoriu účinkovala v řadě různých divadel, hrála také ve filmech Anglické jahody, Cesta do lesa a další. Členkou uměleckého souboru Městského divadla Kladno je od ledna 2013.