Mistrovství České republiky v tomto mladém sportu se na Kladně konalo ve sportovní hale a v hale Bios. "Výhodou Kladna je, že má kousek od sebe dvě sportovní haly. Toto město jsme si pro mistrovství vybrali také proto, že je blízko Prahy," vysvětlila Barbora Fialová.

Na konci víkendového klání bylo dekorováno celkem 58 mistrů. Popularita tohoto sportu napodobujícího jízdu na skutečných koních v posledních letech velmi roste. "Podle mého názoru je to zapříčiněno sociálními sítěmi, děti jsou zvyklé fungovat na Instagramu nebo TikToku. Největší boom je v posledních dvou letech," vysvětlila prezidentka asociace s tím, že hobby horsing je původem z Finska, kde už ho provozují 15 let.

Mistrovství se konalo ve sportovní hale a v hale Bios:

Na Kladně se o víkendu uskutečnilo Mistrovství České repubiky v Hobby Horsingu. | Video: se souhlasem Jitky Krňanské

Jak dále uvedla Barbora Fialová neustále zvyšující se zájem především děvčat o hobby horsing je vidět u přihlašování na závody. "Všechny kvalifikační závody na mistrovství jsme měli plné k prasknutí. Některé děti jsme ani nemohli přijmout," uzavřela.

Co je hobby horsing?

Hobby Horsing napodobuje jízdu na skutečných koních a děti, kteří nemůžou nebo nechtějí jezdit se tak mohou naučit všechny aspekty skutečného jezdeckého sportu. Požadavky na Hobby Horses nejsou nijak striktní a fantazie se v tomto případě meze nekladou. 

Jezdci mohou trénovat následující disciplíny (zda pořadatel disciplínu zařadí na závody, záleží čistě na jeho rozhodnutí): drezura (klasický styl nebo volný styl), parkur, skok mohutnosti, dostih a western.

Jezdci s koňmi jsou zařazeni do různých věkových kategorií, v závislosti na zachování fyzické rovnocennosti jezdců. Jezdce hodnotí rozhodčí.

Česká Hobby horsing asociace