„Když jsem skončil základní školu, začal jsem se učit instalatérem. Sice mě to moc nebavilo, ale zvykl jsem si. Daleko více mě chytlo psaní a já začal postupně publikovat v podnikových i regionálních novinách. Na knize, v níž jsou autentické postavy, ale s pozměněnými jmény, jsem pracoval asi rok. Snažil jsem se vytvořit úsměvnou knihu o mé cestě k novinařině, která snad pomůže čtenářům k dobré náladě," řekl Kladenskému deníku Zdeněk Tvrdek.

Na svém kontě už má z dřívějška dva dobrodružné romány s westernovými příběhy – Tenkrát v Arizoně a Darebák Colt, které ale byly vydány jen v sešitové podobě. Už nyní pracuje na své další knize. „Budou to zajímavé příběhy z fotbalového prostředí. Jmenovat se bude Příhody sudího Pivody a jiných…," prozradil Zdeněk Tvrdek, který se narodil 13. listopadu 1934 ve Vrbičanech.

Zmíněnou instalatéřinou se živil dvanáct let. V roce 1960 začal dopisovat do Švermovy gardy, závodního časopisu ČKD Slaný, a také do sportovní části krajské Svobody, krátce i do časopisu Květy. Po absolvování dvouleté školy pro dopisovatele a začínající novináře nastoupil do redakce podnikových novin Slévač, poté publikoval v Kladenské záři a novinách Kovák. Jeho další novinářská činnost je spojena s časopisem Horník – Energetik 
a již zaniklými regionálními novinami Kladenský expres. Dvacet let se s jeho reportážemi, rozhovory a fejetony setkávali dále také čtenáři Slánských listů.