Ať starší člověk či náctiletý student si vybaví vysokou postavu na bruslích ženoucí se po lesklém ledě. Uhodli jste, řeč je o Jaromíru Jágrovi, svého času nejlepším hokejistovi planety. Právě jeho postavou se inspirovala dvojice Petr Kolečko a Tomáš Svoboda pro světovou premiéru hry s názvem Jaromír Jágr, Kladeňák.

Na počátku jejího zrodu nestálo nic prozaičtějšího než objednávka uměleckého vedení, které oslovilo dvojici se žádostí o text spjatý s Kladnem i kladenským géniem loci. Oba autoři přišli s nápadem jakési fiktivní pohádky o Jaromíru Jágrovi, příběhu, jenž balancuje na hranici grotesky i zábavné hry se zpěvy.

„Nejsložitější bylo v příběhu Jaromíra Jágra najít nějaký dramatický konflikt. Obvykle to bývá třeba soupeření s nějakým sokem či vyrovnání se s protivenstvími osudu,“ říká Tomáš Svoboda a dodává: „Nic takového jsme ale v Jágrově životě nenašli. Rozpor mezi úspěchem Jágra jako jednotlivce a úpadkem vytunelovaného Kladna nám nakonec přišel příliš obecný i trochu laciný. Tak jsme zvolili konflikt vnitřní, s nímž se Jágr musí vypořádat.“

Hlavní role se zhostil známý herec David Matásek, který podle slov autorů, jako jediný dokáže tuto postavu ztvárnit. „Jaromíra Jágra osobně neznám, ale v podstatě s ním souhlasím a obdivuji ho, je to mimořádný hráč a osobnost,“ řekl o fenoménu své postavy herec.

Ve hře se mimo geniálního hráče představí také celá řada postav vycházejících z reálného života slavného hokejisty. Jsou to například hokejisté Mario Lemieux či Martin Straka. Nebyl by to Jaromír Jágr, kdyby v jeho přítomnosti nepůsobily krásné dámy jako Andrea Verešová nebo Inna Puhajková. Své místo ve hře mají i takové role, jako je hejtman Středočeského kraje či šéfka středočeského svazu rybářů.

O úspěchu celého díla je přesvědčená i ředitelka Středočeského divadla Blanka Bendlová. „Kladno je hokejem prolnuté. Myslím si, že v tomto městě by se nenašla rodina, v které by alespoň jeden člen nefandil hokeji. Chceme ukázat, že Kladno má svou identitu. Na druhou stranu jsem přesvědčená, že tato hra je zajímavá nejen pro kladenského diváka, ale i pro jiná města v České republice. Chystáme i pražská představení,“ informovala ředitelka.

„Rozhodně si z nikoho nechceme dělat srandu,“ shodují se Petr Kolečko a Tomáš Svoboda, „Nesnažíme se vytvořit dokument o životě Jaromíra Jágra, ale hru volně inspirovanou jeho životem a osudy. Půjde o příběh Jágrova vnitřního boje a dramatu. Hra se nese v symbolické rovině, ve spojení s filozofií hrdinství a génia,“ dodal Petr Kolečko.

Ve spojitosti s chystanou premiérou vyvstává mnoho otázek po podobnosti této hry s operou Nagáno, která je taktéž z hokejového prostředí. „Zásadní rozdíl mezi hrou Jaromír Jágr, Kladeňák a operou Nagáno je fakt, že Nagáno je inspirováno událostí, tedy vítězstvím. Kdežto my jsme se inspirovali postavou. Pro nás není primární ztvárnění estetické, jako tomu bylo u opery Nagáno,“ vysvětlili autoři.

Světová premiéra bude uvedena již tento pátek 9. října.