Velké oslavy výročí se uskuteční v sobotu v Chyňavě na Berounsku odkud pochází někteří muzikanti tělěsa včetně kapelníka. V místním dělnické domě zahrají od 13 do 22 hodin, kromě oslavence, také Plzeňská heligonka, Duo Antonie a Ondřej Maťkovi a Duo manželé Homolkovi. Kromě hudby se mohou příchozí těšit na bohatý program, kterým bude provázet profesionální konferenciér Karel Vydra. Při oslach budou moci zájemci nahlédnout do dokumentů mapující vznik kapely, včetně fotografií.

Současná Kladenská heligonka se skládá z pěti harmonik, bubnů, basové i doprovdné kytary a tří zpěvaček. Ovšem v minulosti čítalo těleso i čtyřiadvacet heligonek.

Kapela se dala dohromady v roce 1986. Tehdy se sešel Antonín Maťko z Družce s Josefem Janouškem z Doks. „Pozvali si pár muzikantů, svých kamarádů, kteří uměli hrát na heligonku. Slovo dalo slovo a hned ten den ustanovili regule kapely,“ zavzpomínal Stanislav Wais.

První vystoupení se publiku zalíbilo. Poté začali skupinu zvát na další akce a Kladenská heligonka se stala známým a uznávaným pojmem.
Zvali je na koncerty nejen po celé republice, ale také na Slovensko nebo do Mnichova. „Tam jsme byli několikrát. Hráváme na setkání heligonkářů v Hořovicích, kam přijeli také mnichovští muzikanti, a právě ti nás k pozvali k sobě,“ vylíčil kapelník.

Zhruba před pěti lety zasáhla těleso smrt prvního kapelníka Stanislava Bartoše. V té době hrozil kapele zánik. „Byl to vynikájící muzikant. Přemýšleli jsme, že skončíme, jelikož nebyl kdo by se skupině věnoval. Nakonec jsem to převzal já, jelikož si pan Bartoš přál. Dříve jsem dělal jednatele,“ popsal těžké období Wais.

Kladenská heligonka začínala po dvaceti letech existence od píky. Museli znovu nacvičovat repertoár. „Pochopitelně úroveň zprvu trochu klesala, ale nyní už je vše v nejlešpím pořádku,“ usmál se druhý kapelník. Kdo by si myslel, že repertoár heligonky se skládá pouze z lidových písní, byl by na omylu. „Hrajeme také country a taneční písničky, tedy ty starší,“ vyjmenoval.

Další zajímavostí uskupení jsou jejich hudební nástroje. Některé jsou totiž až osmdesát let staré. Členové si je proto hlídají jako oko v hlavě.
A jaký je klíč k oblíbenosti jedné kapely, která trvá už čtvrt století?

„Při koncertu je důležité vědět, pro koho se hraje a jakou mají ti lidé náladu. Pokud se písně podají jak si samo publikum přeje, vznikne pak velmi dobrá atmosféra. Zkrátka spolupráce mezi posluchačem a kapelou je potřebná, nelze hrát podle předem připraveného režijního lístku,“ vyložil kapelník Kladenské heligonky.

Skupina za svého působení vydala pět hudebních nosičů a odehrála stovky koncertů. Kladeňáci si je mohli poslechnout například při nedávné akci Dny města Kladna či oslavách sv. Vavřince. „Hrajeme převážně na odpoledních čajích pro pokročilé, navštěvujeme také domovy seniorů v celém kraji. Vystupujeme při různých příležitostech také v centru Kladna,“ uzavřel Stanislav Wais.