Návštěvníci budou mít od 10 hodin dopoledne možnost ochutnat výběr vín rodinných vinařství z pěti vinařských oblastí. „Podobné akce prezentující rozmanitost českého vína jsou stále populárnější, v Kladně ale zatím taková přehlídka chyběla. A tak jsme se to rozhodli napravit,“ říká Robert Kindl ze spolku Klub přátel vína Kladno, který festival pořádá.

„Rozhodli jsme se zaměřit na malé rodinné vinaře, jejichž víno nemáte moc šanci ochutnat, pokud nezajedete přímo do sklípku,“ upřesňuje Kindl. „Navíc jsou to všechno lidé, kteří dělají víno s láskou a častokrát pěstují i u nás nepříliš obvyklé odrůdy.“

Mezi 15 zastoupenými vinaři jsou například vinařství Pavel Skrášek, vinařství Matoušek či Forman z Pálavy, Slovácká moštárna a vinařství Výmola ze Slovácka, českou produkci reprezentují vinařství Vondrák z Mělníka či vinařství Pod Chlumem. Na své si přijdou fanoušci červeného i bílého, suchých i sladších odrůd. Většina vinařů přiveze k ochutnání i nová vína z loňského roku, který se podle odborníků velmi vydařil.

V odpoledních hodinách slavnosti zpestří slovácká cimbálovka Dúbrava z Dubňan. Slavnosti budou probíhat do 19 hodin večer.