Obrazová publikace má 190 stran a čtenáři v ní najdou zhruba 140 nejrůznějších fotografií míst nacházejících se na Křivoklátsku. Jednotlivé kapitoly zmíněného regionu pak popisují třeba kraj Oty Pavla nebo Klíčavskou přehradu.

Fotograf Luděk Švorc prozradil, že některá z míst lidé jen tak neuvidí.

,,Chtěl jsem okolí Berounky pojmout v co nejširším záběru. Proto jsem požádal o vstup do přírodních rezervací, jichž je zde hodně. Musel mě doporučit ředitel chráněné krajinné oblasti. Schválit to pak musela vláda. I proto jsou v knize záběry z míst, kam se nikdo nedostane,“ uvedl kladenský fotograf a spisovatel, který ke Křivoklátsku tíhne už od svých deseti let.

,,Je to moje srdeční záležitost. Už odmala jsme tam jezdili s klukama na kole. Dnes mám chatu v Račicích,“ dodal.

Petr Petříček, druhý ze zmíněné autorské dvojice se postaral o textovou podobu knihy. ,,Byla to radostná práce. Nejsložitější bylo sehnat všechny prameny. Můžu říct, že práce nebyla tak náročná, jako sehnat peníze na to, aby kniha vznikla. Za dva roky jsme ji měli hotovou, ale tři roky trvalo, než jsme je sehnali,“ poznamenal Petříček.

Jeho kolega vedle přitom souhlasně kýval hlavou. ,,Dnes to funguje tak, že když chcete vydat knihu, musíte sehnat sponzory a granty, abyste dali dohromady alespoň čtvrtinu výrobní ceny. V krizi bych to ani nikomu nepřál. Naštěstí nám pomohli přátelé,“ konstatoval Luděk Švorc.

Kniha nakonec vyšla v nákladu 1500 kusů a k dostání je ve všech knihkupectvích.

Autoři knižní novinky plánují, že budou ve spolupráci pokračovat. V úvahu podle nich přichází kniha o českých mlýnech. ,,O další spolupráci jsme se bavili, ale zatím ji nemáme nějak upřesněnou,“ prozradil na závěr Petr Petříček.

Byly momenty, kdy jsem měl štěstí
Píšící fotograf Luděk Švorc se narodil 21.1.1941 v Kladně. Je autorem několika knih, mezi něž se řadí například Kladno vzpomínek, Berounka, má láska, Řeky se rodí z krásna nebo Brdy poetické. S jakým fotoaparátem pracujete?
Už používám digitální, ale kniha Křivoklátsko je ještě focena aparátem na klasický kinofilm. Jak dlouho jste na fotografiích pracoval?
Zabralo mi to dva roky, ale část fotografií je i deset nebo dvacet let stará. Jak jste vybíral kmotry knihy?
Jsou to lidé z dobrovolného sdružení Křivoklátsko. Jsou to také patrioti. Pomáhali mi, povzbuzovali mě po morální stránce a pořád stáli za mnou. Jaké fotky v knize si nejvíc vážíte?
Jednoznačně vám to neřeknu. Je tam několik fotek, kterých si opravdu cením. Byly momenty, kdy jsem měl štěstí na světlo nebo na opar nad řekou. Jaké typy fotografií lidé v knize uvidí?
Je jich několik. Především to jsou fotografie výtvarné a dokumentární. Jaké je vaše nejoblíbenější místo na Křivoklátsku?
Přesně nevím, ale určitě by bylo blízko Berounky. ⋌(mat)