Publikaci vydala společnost na ochranu kulturního dědictví ve Slaném Patria za přispění Středočeského kraje, města Slaného a Nadačního fondu Kalich.
Hlavním autorem knihy zachycující dění ruské okupace očima nejodvážnějších bojovníků protikomunistického odboje je Vladimír Horák. Doktor, který pracoval v tehdejší slánské nemocnici a byl pravou rukou primáře Jana Maška, jenž v době okupace tragicky zahynul. Jeho smrt nebyla do dnešního dne objasněna.

„Když jsem byl v roce 1970 vyhozen z nemocnice, bylo mi oznámeno, že moje další setrvání ve funkci lékaře by ohrozilo další socialistický vývoj,“ uvedl Horák. „Na dalších dvaadvacet let jsem zůstal v Příbrami, kde jsem také prožil hezkou část svého života,“ upřesnil autor.

Společnost Patria, jež vyslovila nápad vydat publikaci vzpomínající a zaznamenávající slánský odboj proti ruské okupaci oslovila lékaře Horáka. „Někteří mi vyčítají, že je dílo až příliš emotivní, ale já to zažil a jinak jsem to ani napsat nemohl a nechtěl,“ přiblížil spisovatel.

V roce 1970 měl být dle spekulací celý spolek odborářů slánské nemocnice odstraněn. Tak se stalo pouze v případě primáře Maška. „Dodnes nejsou příčiny jeho smrti objasněny. Tenkrát Stb pečlivě zahladila všechny stopy a řekli nám, že případ je dále vyšetřován. Dodnes nejsou známy žádné bližší okolnosti autonehody, která ho stála život,“ dodal.

Na slavnostní uvedení publikace se dostavili někteří členové tehdejšího odboje společně s hejtmanem Středočeského kraje Petrem Bendlem a starostou Slaného Ivo Rubikem.

Kde bude publikace k dostání dosud není známo. Zakoupíte ji ale jistě ve Vlastivědném muzeu Slaný. Do prodejen v obchodní síti by měla být zařazena v nejbližší době.