Jako první se mohou zájemci těšit na úterý 8. března, kdy od 17.30 hodin začíná Workshop Recykliteratura na Kladně. Fenomén recykliteratury se stále oblíbenější, proto byl zařazen i do programu měsíce čtenářů. Účastníci si budou moci vyrobit vlastní recykliterární obrázek a soutěžit o výhru v podobě knihy Recykliteratura. Výtvory účastníků workshopu budou totiž zveřejněny na facebookových stránkách knihovny a ten s nejvyšším počtem zvednutých palců knihu získá.

Autorské čtení Pavla Brycze

Následující den, čili ve středu 9. března, se mohou zájemci těšit na autorské čtení populárního českého spisovatele Pavla Brycze. Od 17.30 hodin bude držitel Státní ceny za literaturu a Ceny Jiřího Ortena Kladeňákům předčítat ze svého posledního románu Muž bez ženy není člověk. Kromě dětské literatury, jejíž tvorbě se také věnuje, textuje písně kapely Zdarr a spolupracuje s Českým rozhlasem.
V rámci měsíce čtenářů se uskuteční také Národní týden trénování paměti s názvem Týden uvědomění si mozku, a to od 14. března až do 20. března.

„V tomto březnovém týdnu se veřejnost po celém světě srozumitelnou formou dozvídá o výsledcích výzkumu mozku. V knihovně se zájemci mohou zúčastnit přednášek s názvem Paměť a mnemotechniky od 16 do 16.45 hodin a další jménem Paměť a studium cizího jazyka od 16.45 hodin," uvedla mluvčí Středočeské vědecké knihovny v Kladně Petra Havelková.

Deníček moderního fotra

Populární blogger, moderní fotr Dominik Landsman, se přijede podělit o své zážitky do kladenské knihovny. Návštěvníkům přečte své proslulé zápisky z knih Deníček moderního fotra I. a II., které jsou jedny z nejprodávanějších na českém trhu. „Na tuto besedu, která se koná ve středu 16. března od 17.30 hodin je nutná rezervace na webových stránkách knihovny," podotkla Petra Havelková.

V programu měsíce čtenářů nechybí ani knižní bazar. Jeho první ročník se uskuteční ve středu 23. března od 10 hodin a nabídne všem zájemcům možnost vyměnit si, prodat, koupit nebo darovat knihy. „Bazar bude ve studovně knihovny. Stačí přinést knihy, které již nebudete postrádat, a nabídli je, ať už zdarma, nebo za poplatek, ostatním návštěvníkům," vysvětlila mluvčí knihovny.
Hned následující den se mohou návštěvníci nechat od 13 hodin vyfotit profesionálem se svou oblíbenou knihou.

Poznej knihu

Každý březnový čtvrtek bude zveřejněn na webu knihovny, Facebooku, ve vestibulu a také ve vstupní hale v prvním patře úryvek ze současné české prózy. „Úkolem soutěžícího je uhodnout autora a název díla, ze kterého úryvek pochází. Vyplněný soutěžní lístek následně vhodí do připraveného boxu nebo lze odpovědět prostřednictvím soutěžního formuláře na webových stránkách knihovny," popsala soutěž mluvčí Havelková.

Soutěžícímu musí být víc než dvanáct let. Na otázky lze odpovídat průběžně nebo najednou. Soutěž končí 31. března.
První tři nejúspěšnější soutěžící budou odměněni. V případě rovnosti odpovědí rozhodne losování, které se uskuteční 1. dubna od 16 hodin. 

Další soutěží je selfie neboli fotka, na které bude zachycen jen soutěžící a regály s knihami. „Vyfoťte si klasické selfíčko, pouze s tím rozdílem, že za vámi budou knihy a pošlete nám je. Vytvoříme na našem facebookovém profilu album zaslaných selfíček. O vítězi rozhodne nejvyšší počet zdvižených palců. Výherce dostane odměnu v podobě úspěšné knihy Marie Doležalové Kafe a cigárko a k tomu dobrá káva," dodala mluvčí.