Záleží na místě. Například šestici nejpůjčovanějších knih ve Středočeské vědecké knihovně Kladno tvoří učebnice nebo studijní materiály. Dosud nejpůjčovanější knihou za tento rok byl podle slov Ivany Feldmanové Marketing od Philipa Kotlera. „Kniha byla vypůjčena celkem šestatřicetkrát,“ uvedla .

Výpůjčkám v Městské knihovně ve Velvarech letos vévodí Pandora od Mary Sheldon. „Je to dobrodružný a napínavý román, který obsahuje i prvky milostného příběhu, takže je to klasická odpočinková literatura. Z dětských knih to je Polepšovna od mé kolegyně Zdeňky Ortové,“ prozradila Lenka Štíbrová. „Je to knížka s dětskými perličkami a navíc krásnými ilustracemi, takže je pro čtenáře zajímavá už jen obalem. Navíc je to asi i tím, že Zdeňka Ortová je místní, a tak lidi láká přečíst si její dílo,“ dodala.

Oproti méně známým autorům je ve Slaném největším hitem poslední vydání knihy J. K. Rowlingové o čarodějnickém učni Harrym Potterovi s podtitulem Relikvie smrti. Sedmidílná série uchvátila celý svět, a to se odrazilo i v počtu výpůjček v knihovnách. „Posledního dílu Harryho Pottera máme čtyři vydání. V jednu dobu byl až sedmnáctkrát rezervován. Půjčují si ho jak děti, tak dospělí,“ sdělila Naďa Rollová z Knihovny Václava Štecha Slaný.
„Oblíbenost Harryho Poterra dokazuje i počet výpůjček. Obyčejně se za rok knížka vystřídá tak mezi dvanácti až patnácti lidmi, ale tuhle jsme od začátku roku půjčili alespoň padesátkrát. O poslední díl je jednoznačně největší zájem. Už se tu vystřídalo alespoň deset exemplářů,“ doplnila Rollová.

V Městské knihovně v Unhošti jdou zase nejvíc na odbyt publikace o týraných ženách. „Myslím, že je to především tím, že těchto knih v poslední době vyšlo hodně. Oblíbená je například Zakázaná oáza aneb Můj život v harému od Chogy Regina Egbeme a z českých jsou to třeba knížky Simony Monyové. Jsou ze života a zároveň humorné. Děti si rády půjčují různé dobrodružné publikace s pomůckami. Například lupou nebo mečem. Pomocí nich potom luští hádanky,“ řekla Lucie Chvojková a doplnila, že v unhošťské knihovně mají od každého díla pouze jeden výtisk.