„Do ankety nás pravděpodobně přihlásila moje dcera. Vůbec jsme nečekali, že postoupíme do dalšího kola, bylo to pro nás velké překvapení,“ popsal pocity hudebníků zpěvák Zdeněk Jedlička.

Kapela Krystal vznikla již před čtvrtstoletím spojením dvou různých bigbeatových skupin. V nepříznivé době, plné cenzur a zákazů, se mladí interpreti i na rady zkušenějších muzikantů rozhodli změnit repertoár.

„Začali jsme s pop-rockem a hráli v kavárnách po celém Kladně i Slaném,“ zavzpomínal na začátky kapelník a jeden ze zakládajících členů Jiří Kutil. Kuriozní bylo, že nově vzniklé uskupení přes půl roku hrálo a vystupovalo bez oficiálního názvu. „A tak z toho vykrystalizoval Krystal,“ poznamenal Zdeněk Jedlička, který byl také u zrodu skupiny.

Muzikanti nejvíce hrají na plesech, májových zábavách a poutích. Podle akce volí také svůj nepřeberný repertoár písní. „Záleží na publiku. Na plesech se snažíme přizpůsobit mladším posluchačům, ale na své si musí přijít i starší generace,“ vysvětlil kytarista Jan Šuli.

Nejraději prý zpívají a hrají pod širým nebem. Na takové akce přichází více lidí a akustika venkovní scény se se sálem nedá srovnat. „Například na smečenské pouti jsme vystupovali pro stovky lidí. Velmi rádi se vracíme do Zvoleněvsi nebo do Královic na májové slavnosti. Nezapomenutelné pro nás byly okamžiky ve starém slánském Grandu, kde jsme hráli na posledním plese,“ připomněl si nostalgicky kapelník.

Kromě zábav a slavností lze také kladensko-slánskou kapelu slyšet na koncertech známých skupin. Dohrávali například po vystoupení kapely Tři sestry či Mňága a Žďorp. K dispozici posluchačům vydali CD složené z jejich nejoblíbenějších písní.

„Chtěli jsme si vyzkoušet, jaké to je v profesionálním nahrávacím studiu. Jinak naše písně lze nalézt i na internetu,“ vysvětlili muzikanti. Kromě převzatých hitů se snaží skládat i originální tvorbu.

Kapelu Krystal si můžete přijít poslechnout například 26. června na velkou zábavu pod širým nebem do Otrub u Slaného.