Pohádku plnou kouzel, zvláštních bytostí, skřítků a dobrodružství nastudovalo kladenské Divadlo Lampion. Jmenuje se Nebojsa a na motivy flanderských pohádek Charlese Deulina ji napsala česká autorka Věra Eliášková. Premiéru měla v pátek, v sobotu se konaly první reprízy.

Dobře se bavili děti i dospělí. Jak by ne, když museli s celou dobu fandit hlavnímu hrdinovi, který to tedy určitě nemá jednoduché, musí dokonce zabít draka. Nebojsa je vystaven nástrahám, ale nebojí se. Umí překonávat strach, protože mu jde o správnou věc. Chce vrátit uloupené zlato do henegavského království, vysvobodit Dědu Bědu a Babku Bědku a vzít si za ženu princeznu.

Loutková hra je určená dětem od čtyř let. Příběh je velmi čitelný, jistě však potěší i dospělé diváky, kterým učarovalo pimprlové divadlo. V inscenaci jsou použity jak klasické marionety, tak maňásek, manekýn. Objeví se zde i stínové divadlo.

Děti čekají ze zatajeným dechem, jak se podaří překonat Nebojsovi všechny překážky a přitom se kochají francouzským středověkým venkovským koloritem, do kterého je příběh zasazen. Výtvarnice Petra Vykoukalová se evidentně ve středověké Francii zhlédla.

Také postavy zpívají písničky ve francouzském duchu, aniž by utrpěl rytmus češtiny. Autorkou hudby je Lucie Zdichová, na texty Věry Eliáškové zkomponovala originální dílka.

Jako host se režie vtipně ujala Denisa Nová. Inscenaci nechybí humor a nadhled, kdy se pobaví především odrostlejší diváci.

„Text si o loutkové zpracování říká sám. Vždyť je plný zvláštních bytostí, draků a kouzel. Výtvarně i hudebně jsme se nechali Francií inspirovat záměrně, chtěli jsme, aby pohádka tuto kulturu tak nějak odrážela,“ uvedla k inscenaci režisérka Denisa nová.