Ta je každoročně pořádána k uctění památky zavražděných lidických dětí a účastní se jí žáci všech typů škol, středisek volného času, dětských domovů a jiných zařízení pro mládež od čtyř do šestnácti let z několika desítek zemí všech světadílů.

Pro tento ročník navrhla světová organizace UNESCO věnovat soutěž tématům Brambora a Světové jazyky. „Překvapilo nás a velice potěšilo, kolik zajímavých projektů, technik a prací nám od dětí z celého světa přišlo. Témata je rozhodně nezaskočila, a tak jsme měli možnost porovnávat mnohdy pozoruhodné pohledy na oblíbenou pochutinu i způsoby komunikace,“ uvedla kurátorka výstavy Ivona Kasalická.
Zajímavé bylo zejména výtvarné pojetí brambor. Toto téma děti zpracovali od samého počátku jejího růstu, původu až po konečné produkty, které se z ní vyrábějí.

„U většiny prací bylo patrné, že se autoři zajímali o pěstování a zpracování brambor. Někteří se však věnovali také původu, a tak na výstavě můžete vidět například obrázky zachycující peruánské indiány, kteří plodinu pěstovali již před šesti tisíci lety. Vedle brambor v různé fázi zpracování se také objevovaly motivy rodiny sedící u stolu s talíři s tímto pokrmem,“ sdělila kurátorka.

Oživením výstavy jsou prostorová díla, tedy například mandelinky v nadživotní velikosti, keramické, drátěné i papírové koše plné brambor, chipsů a hranolek z nejrůznějšího materiálu.

„Druhé téma Světové jazyky a komunikace se nejčastěji odráží v obrázcích, kde zobrazena mezilidská komunikace. Děti se však pokoušely zachytit i jak se mezi sebou dorozumívají zvířata. Ta jsou pro ně velmi důležitým prostředkem pro komunikaci se světem,“ sdělil ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl.

Ojedinělá výstava představuje dětské výtvarné práce z oborů malba, kresba, grafika, fotografie, keramika i kombinovaná technika.
V prostorách galerie letos můžete zhlédnout práce dětí ze 48 zemí včetně České republiky a dokonce i z tak exotických zemí jako jsou například Peru nebo Korejská lidově demokratická republika.

„Bylo velice zajímavé porovnávat provedení a propracovanost děl. Tradičně naši pozornost upoutaly obrázky ze Srí Lanky, Indie, Indonésie, Thajska nebo Singapuru,“ poznamenala Kasalická.

Z došlého počtu 6788 exponátů pro výstavu porota vybrala 1011 prací a z toho je 492 zahraničních. České školy získaly celkem 519 ocenění, z toho 62 medailí Lidické růže.

Cenu poroty letos získala Základní umělecká škola z Českého Krumlova za dlouhodobou práci s dětmi a projekt Páni z Růže.