Lány/ Prostřednictvím dobových fotografií v porovnání se snímky zachycujícími současný stav seznamuje publikace s historií a rozvojem obce Lány i okolí. Čtenáři se tak mohou seznámit i s objekty, které již dávno zanikly. Reprezentativní knihu neotřele doplňují obrazy z dílny lánských rodáků, výtvarníků Petra a Karla Kellnerových. Publikaci pokřtila první dáma České republiky paní Livia Klausová. Program doprovodila jazzová skupina Crazy Boys.
„Projekt je v historii obce první svého druhu. Vybraná místa a objekty z Lán a okolí zobrazuje vždy dobová a současná fotografie a jejich historii přibližuje text z pera místního písmáka Václava Vodvářky. Konečnou podobu publikace jsme oživili obrazy zdejších rodáků, bratrů Kellnerů, lánskými motivy, což dohromady s fotografiemi tvoří zajímavý celek,“ představil knihu autor projektu a předseda kulturní komise obce Lány Roman Havelka.
Fotografie pochází ze sbírek soukromých osob, Muzea T.G.M. Rakovník, poboček Lány a Nové Strašecí i Státního oblastního archivu Praha, pracoviště Rakovník.
„Na hranici dnešní chráněné krajinné oblasti například bývala kamenná brána, jejíž vrata se na noc zavírala. Musela však, bohužel, ustoupit rozvíjející se moderní dopravě. Pár metrů od ní zase stávala impozantní vila rodiny Horníkovy. I na staré fotografii působí tajemně. Čtenář se také seznámí s dvojdomkem zvaným Šubrt, který vyhořel, či s historií sochy jelena, která se nacházela před ním,“ připomněl zaniklá místa Havelka.

Na akci přišlo mnoho lidí, o knihu byl velký zájem. Lidé ji brali i po dvou, třech výtiscích. Jeden výtisk dostala paní Lívia Klausová od lánských občanů s věnováním. Vyjádřila pak potěšení, že je lánskou sousedkou a prozradila, že je jim číslo dvě zřejmě souzeno. „Zámecká budova v Lánech má číslo popisné dvě a jejich chata ve vesnici Prudice také,“ uzavřel předseda kulturní komise Lány Roman Havelka.

Autor: Eva Havelková