V uplynulé dekádě se stal Michael Hanke držitelem několika významných ocenění. Šestkrát byl oceněn v soutěži Czech Press Photo, jeho soubor z dětských šachových turnajů skončil druhý v kategorii Sport v soutěži World Press Photo. V roce 2018 získal cenu World Press Photo za sérii 10 fotografií z cyklu 'Nikdy ho neviděli brečet', dokumentující život handicapovaného sportovce Zdeňka Šafránka.

Otec Jiří Hanke je fotograf a galerista, matka Jiřina se rovněž věnuje focení. Přesto sám Michael začal fotit až ve čtyřiceti letech. „Odmala jsem byl součástí tohoto prostředí, ale uvnitř sebe jsem neměl potřebu fotit, nebyl jsem pro to dostatečně vyzrálý. Až ve čtyřiceti jsem si začal říkat, co po mně zbude,“ říká Michael Hanke.

Vystudoval informační technologie na Vysoké škole ekonomické. Asi nejznámější jsou jeho černobílé fotografické soubory z dětských šachových turnajů, tanečních zábav seniorů, leteckých dnů a barevný soubor ze zákulisí cirkusu. K fotografování si vybírá události v blízkosti svého domova, podle svých slov nejdál za fotkou jel 30 kilometrů. Beseda s Michaelem Hankem se uskuteční v úterý 22. listopadu v Kabinetu fotografie od 17 hodin.

Tomáš Lupták