Podeváté se už k oslavám připojila kladenská vědecká knihovna. Letos s podtitulem Knihovna v krajku oděná. „Měli už jsme knihovnu industriální, loni knihovnu hokejovou, tak jsme letos chtěli udělat radost zejména ženám, proto jsme zvolili toto téma," vysvětlil ředitel knihovny Jiří Mika.

„Navázali jsme spolupráci s výtvarnicí a odbornicí na paličkovanou krajku Dagmar Maškovou, která připravila módní přehlídka Krajka v průběhu staletí, kterou také komentovala. Příští rok v září bude mít v naší knihovně výstavu," doplnila jeho zástupkyně Ivana Škutová.

Součástí akce byly i soutěže či tvořivá dílna pro děti. Odpoledne byl ve prospěch Dětského domova v Ledcích vydražen unikátní zlatem zdobený dort věnovaný sponzory. Za částku 1025 korun ho získala pracovnice knihovny Viola Kopalová. Získané prostředky dětský domov využije na financování některého z výletů pro své klienty.

Módní přehlídka v kladenské vědecké knihovně. | Video: Robert Božovský

Sládečkovo vlastivědné muzeum se Dne Středočeského kraje účastní od roku 2008. Letos se hlavní část programu vrátila z Hornického skanzenu Mayrau zpět do muzejní budovy v Huťské ulici. Muzejníci vsadili na propojení s instalovanou výstavou Kde se pivo vaří – Otakar Zachar, sládek a alchymista.

„Rozhodli jsme se nechat nahlédnout návštěvníky do alchymistické kuchyně. Podařilo se nám domluvit se slánskými mladými chemiky z Laborky.cz, kteří umí představit práci alchymistů a předvést šalbu a klam, který praktikovali na Rudolfa II. a mecenáše," objasnil ředitel Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně Zdeněk Kuchyňka.

Mezi diváky přihlížejícími pokusům chemiků byl také středočeský radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek. „V Den Středočeského kraje připravujeme v různých místech velmi zajímavé akce. To platí i o Sládečkově vlastivědném muzeu. Je dobré spojit s tím i propagaci sbírek a kulturu s vědou a technikou. Mě zde osobně zaujaly experimenty se vzduchovým dělem . A také hrátky s falešným stříbrem a zlatem," řekl Kladenskému deníku Zdeněk Štefek.

Laborky v kladenském muzeu. | Video: Robert Božovský