Asi každé dnešní dítě někdy zatoužilo po tom, umět čarovat a nebo se jen setkat s postavami z populární filmové a knižní série o Harrym Potterovi. Ten kdo tuto sobotu v rámci Muzejní noci navštívil Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně, si tento sen mohl splnit a spolu s Hermionou, Harrym, nebo Ronem prožít neopakovatelné dobrodružství.

Muzeum se totiž přeměnilo na školu čar a kouzel a uskutečnil se tu zápis studentů do prvních ročníků. Děti a rodiče si zde prošli vše, počínaje nástupištěm 9 a ¾ přes rozřazení do kolejí moudrým kloboukem až po výlet do zakázaného lesa, kde se střetli s mozkomory a odehrál se i famfrpálový turnaj.

„Autorem celého programu byla Lenka Perenská, která návštěvníky doprovázela po muzeu jako Hermiona. Zapojili se snad všichni pracovníci a mnoho z nich přitom bylo maskováno jako filmové postavy,“ popsal ředitel Sládečkova vlastivědného muzea Zdeněk Kuchyňka.

Kromě základního příběhu Harryho Pottera se ale při výkladech děti s rodiči dozvěděli také řadu zajímavostí z historie Kladenska, které byly nenápadně vsunuty mezi jednotlivé body zábavného programu.

„Cílem Muzejní noci je ukázat zařízení v jiném světle a ne jen jako šedá nudná místa. Takových příležitostí je ale za rok hned několik. Další vhodná pro rodiče s dětmi bude na začátku června, kdy se uskuteční vernisáž výstavy Meander, Baobab, Brio. Ze sbírkových fondů muzea připravíme průřez historickou knižní tvorbou pro děti,“ řekl Kuchyňka.

V rámci Muzejní noci byl otevřen také kladenský zámek, kde návštěvníky tentokrát provázeli herci Divadla Lampion v kostýmech. „Kromě zámku jako takového byla otevřena i štola, kterou jsme pro tuto příležitost ozvučili a mohly se tu odehrát ukázky představení,“ sdělila produkční Kultury pro Kladno Dominika Havlová.