Před vchodem je umístěna nájezdová rampa pro vozíčkáře. K překonání několika schodů u vstupní haly slouží pojízdná plošina.

Muzeum svým návštěvníkům nabízí prohlídku historických expozic Budeč a počátky českého státu, Benediktini a Kladno, Život a politika padesátých a šedesátých let v životě obyvatel na Kladensku či Příroda Kladenska.

Součástí Sladečkova vlastivědného muzea je prozatím i stálá výstava v kladenském zámku dokumentující proměnu města a okolí od středověku do baroka. Poslední částí muzea je přemyslovské hradiště Budeč u Zákolan.

close zoom_in Až dosud muzeum sídlilo v budově Jozífky a vystavovalo v kladenském zámku. Na začátku roku 2002 rada města rozhodla o vystěhování muzea z obou zmíněných objektů. V roce 2003 zakoupil kraj, který je zřizovatelem muzea, objekt jedné z bývalých ředitelských vil Poldi. V následujícím roce ji muzeum převzalo do správy.

Rekonstrukce budovy byla zahájena v srpnu roku 2006. Investorem byl středočeský krajský úřad. Náklady na stavební část převýšily šest milionů korun a financovány byly krajem i z fondu Evropské unie SROP .

„Nejtěžší bylo přestěhování všech vystavovaných exponátů,“ informoval ředitel Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně Zdeněk Kuchyňka. Přesunutí celého komplexu do nového objektu obnášelo stěhování kanceláří, expozic i depozitářů. Kvůli ochraně transportu se všechny sbírkové předměty musely zabalit do bublinkové fólie a dalších obalů, v nichž se ukládaly do speciálních přepravek či krabic od banánů. Celkem bylo z muzea přestěhováno 15 000 knižních svazků a ze studijní knihovny dalších 600 knih. Včerejšího zahájení, které se uskutečnilo na vstupní terase budovy, se zúčastnili také středočeský hejtman Petr Bendl a primátor města Dan Jiránek. „Děkuji za spolupráci hejtmanovi, radním i magistrátu města,“ uvedl při slavnostním odemčení nové budovy Kuchyňka.

Muzeum má otevřeno každý všední den od devíti hodin. O víkendu jsou výstavní prostory kladenského zámku otevřeny od třinácti hodin. Hradiště Budeč u Zákolan je zpřístupněno až od konce května.