Legendární pochod odstartoval letos poprvé z Galerie Dobeška na Masarykově náměstí (stará radnice, sídlo městské policie).
Start byl 8 do 10 hodin, cíl do 16. hodin také v Dobešce. Trasy pro pěší jsou 7, 15, 23 a 28 kilometrů. Pro cyklisty je přichystána 35 kilometrová trasa. Popis tras s mapkou bude k dispozici na startu.
Děti a členové KČT mají startovné 15 korun, ostatní 25 korun. Každý účastník obdrží v cíli pamětní list a malé překvapení. Pochod se koná za každého počasí a účast je na vlastní nebezpečí.
Historie Aujezdce
Šternberk je východní část vesnice Ledce u Slaného. Svůj název získal od hraběte z Martinic po jeho manželce, která pocházela z rodu Šternberků, avšak lze se setkat se i s mnohem staršími názvy, jako jsou Aujezdec, Újezd, Bílý Újezdec či Bílý Újezd. Významným se stal díky dřívějším lázním.
Protéká zde Šternberský potok. Kolem rybníka Šternberk a v jeho blízké lokalitě se nachází veliký počet státem chráněných lipových alejí, které se táhnou směrem na Smečno.
Roku 1789 byla ves přejmenována na Šternberk a už roku 1801 v těchto místech Martinicové, kteří vlastnili města a panství v okolí (mj. Smečno, Okoř, Slaný), nechali zřídit lázně Šternberk s výstavnou kolonádou. Lázně bývaly oblíbenými lázněmi Pražanů. Léčilo se zde i velké množství významných osobností, např. Karel Havlíček Borovský těsně po čtyřletém vyhnanství v jihotyrolském Brixenu, na doporučení doktora Podlipského.
Odsud se již těžce nemocen přesunul do Prahy, kde 29. července 1856 umírá. Dále to byl filolog Josef Jungmann, který zde napsal své Zápisky (stěžuje si v nich na hanebnou češtinu tehdejších měšťanů), historik František Palacký, který si zde prohlédl Martinicův archiv ve věži na smečenském zámku, zakladatel Sokola Miroslav Tyrš, který sem vedl v 2. polovině 19. století jeden z pěších výletů pražského Sokola, nebo spisovatelka Karolina Světlá.
Kromě pití a koupelí v železité vodě se léčilo dietou, pitím mléka a čokolády, tichem a odpočinkem, které působilo na zažívací systém i nervovou soustavu. Šternberk byl i díky pěknému okolí významným výletním místem – dnes je tato oblast součástí přírodního parku Džbán.
(zdroj Wikipedie)