V minulých dnech zahajoval Antonín Nešpor výstavu svých dílek – sirkových nálepek, v kladenské kavárně Ateliér. Zápalkové nálepky, to je jeho koníček trvající dvanáct let.

Ale od začátku. „Pamatuji jen nové Lidice. Jako kluka mě to táhlo k chemii. Bavilo mě dělat pokusy. Měl jsem zálusk vyučit se provozním technikem, otec ze mě chtěl mít doktora, ale na to jsem neměl. Nakonec jsem byl programátor počítačových strojů. I když jsem v důchodovém věku, nedovedu si dnes představit, že bych nemohl mít po ruce počítač,“ říká tvůrce sirkových nálepek.

„Jejich malé série z různých akcí dělám zdarma. O to větší mají cenu pro sběratele. Na nálepkách jsou události z mého okolí, když mě někdo na akci pozve, i ty, které se mě přímo dotknou, jako byla například návštěva Obamy, Putina a jiných v Česku,“ říká Antonín Nešpor.

Za roky polepil asi šedesát tisíc zápalkových krabiček. Na výstavě v Ateliéru je vystaveno přes dva tisíce originálních minidílek. Chce to jen dobrý zrak.
Antonín Nešpor se také velmi angažuje coby předseda Občanského sdružení Lidice. Reprezentuje tedy místo, které si zaslouží klid a pokoj. Protože se tak podle něj na pietním území neděje, musí obhajovat svůj názor.

„Angažuji se ve smyslu, aby to bylo správné vůči Lidicím. Přece tam vesnice byla a teď tam není. Nelíbí se mi, že před pěti lety ředitelství zdejšího památníku umožnilo a organizovalo adventní koncert přímo na hrobě lidických mužů, což není pietní věc. Chtěli jsme propagovat Lidice jiným způsobem, aniž by se musela provádět totální likvidace Lidic na internetu (pozn.: počítačová hra Vypal si Lidice). Mnozí vědí o čem mluvím. Je to urážka, která se nedá překousnout. To je můj názor a veřejně ho obhajuji,“ konstatuje rozhodně Nešpor.

Pozitivní snahou sdružení je akce Hrušeň. Stromu, který přežil vypálení obce nacisty. „To je přirozená obrana. Letitý strom hrušně si zasluhoval pozornost, proto ji od roku 2000 ztvárnili malíři a fotografové a vznikla z toho sbírka, se kterou se naše sdružení prezentuje,“ dodává Antonín Nešpor.
A jeho přání do budoucna? „To je jednoduché. Dělat nadále lidem radost s nálepkami a udržet pietní prostor v Lidicích bez jakýkoliv novinek,“ loučí se muž, jehož nálepky můžete vidět v kladenské kavárně. Autor: Břetislav Kostka