Nenechte se zmást názvem, protože na výstavě „Neznámý svět drobných savců“ na vás čekají i docela velká zvířata, jako jsou třeba bobr nebo nutrie.
Termín drobní savci je pouze zoologickým vymezením tří skupin savců – hmyzožravců, hlodavců a netopýrů, kterým je výstava věnována. Jde o živočichy se skrytým, převážně nočním způsobem života, díky němuž až dosud nejspíš unikali vaší pozornosti a pokud už jste je potkali, pravděpodobně jste je považovali prostě za myši.

Ve skutečnosti jsou drobní savci skupinou velice různorodou zahrnující téměř dvě třetiny našich savců. Jenom netopýrů u nás žije přes dvě desítky druhů a hlodavců je ještě více.

Víte-li, na co se máte dívat, pak zjistíte, že i obyčejné myši se liší – jeden druh má delší ocásek a druhý kratší, u jednoho hlodavce jsou ušní boltce nápadně velké a u druhého je v srsti skoro nevidíte. Stejné je to i s velikostí očí či délkou tlapky, o zbarvení ani nemluvě.

Přijďte si osobně a zblízka prohlédnout všech osmapadesát druhů drobných savců vyskytujících se na území České republiky. Přesvědčte se, že mnohdy tak zatracované myši či tajemní netopýři jsou ve skutečnosti sympatická zvířata.

Unikátní výstava „Neznámý svět drobných savců“ bude k vidění ve Sládečkově vlastivědném muzeu od 16. ledna do 15. března 2009. Ve čtvrtek 15. ledna si nenechte ujít vernisáž, které se zúčastní i autor výstavy, RNDr. Miloš Anděra, CSc., z Národního muzea v Praze. (kri)