„Kladenská inscenace Nočního motýla vznikla jako adaptace filmového scénáře, který společně napsali František Čáp, Václav Krška a Václav Mixa. Film z roku 1941 s Hanou Vítovou, Adinou Mandlovou, Gustavem Nezvalem, Svatoplukem Benešem a Rudolfem Hrušínským v hlavních rolích proslavila i titulní píseň Noční motýl na melodii oblíbeného Císařského valčíku Johanna Strausse," informovala produkční divadla Hana Svobodová.

Text inscenace čerpá z kouzla filmového scénáře a kromě dialogů obsahuje také původní, literárně propracované scénické poznámky, charakteristiky postav, popisy lokací, pokyny pro pohyb kamery a další.

Tak jako ve filmu i ve Špinarově inscenaci se divák střihem dostane z rodinného salónu na kluziště nebo z vinárny na nádraží. Melodramatický příběh plný expresivních emocí tím získává potřebný nadhled a humor.

Kladenské nastudování Nočního motýla balancuje na hraně grotesky a dojemné tragédie o nenaplněných vášních. To vše za doprovodu živé hudby klavíru.

„Nočním motýlem pokračuje Městské divadlo Kladno v cestě za precizně provedeným žánrovým repertoárem. Inscenace Daniela Špinara je poctou a zároveň polemikou nad vynikajícím filmem Františka Čápa. Spojuje v sobě sentiment a úlevnou naivitu pamětnických filmů se sarkasmem a ironií moderní doby," uvedl k druhé činoherní premiéře letošní sezony umělecký šéf divadla Daniel Přibyl.

Režií Nočního motýla se režisér Daniel Špinar vrací ke spolupráci se souborem Městského divadla Kladno už popáté. V minulých letech nastudoval v Kladně Egressyho Portugálii (2009) a Čechovova Racka (2010). V současnosti jsou stále v repertoáru divadla Maupassantův Miláček (2013) a Marie Antoinetta od Davida Adjmiho (2014).